İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nabi Avcı ve Jan Eliasson Bir Araya Geldi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Jan Eliasson ve Milliği Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın bir araya geldiği toplantıda öneli mesajlar verildi. 2011 Nisan ayından itibaren Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin eğitimlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca verildiğini söyleyen Bakan Avcı birçok konuya değindi.

nabi avci-jan eliasson-görüşme

750 bin tane 5 ila 7 yaş arası Suriyeli çocuğun bulunduğuna değinen Avcı, bu çocukların 325 bininin eğitime dahil edildiğini ve bu sayının yıl sonuna 450 bin Suriyeli çocuğa ulaşacağını belirtti. Bu çocuklar kampların içersindeki eğitim merkezlerinde ya da kampların dışındaki resmi okullarda eğitim görmektedir.  Bakan Avcı AFAD’ın desteği ile 70 üzerinde okulun inşa edildiğine, 200 resmi okulun yarı zamanlı tahsis edildiğine ve çeşitli sivil toplum örgütlerince 100 müstakil binanın eğitim kurumuna dönüştürüldüğünü belirtti.  Bu geçici eğitim alanlarında yaklaşık 1000 Türk ve 11 bin 500 gönüllü Suriyeli öğretmen görev yapmaktadır. UNICEF 10 bin Suriyeli öğretmene maaş veriyor. Diğer öğretmenlerin maaşları ise sivil toplum örgütlerince karşılanıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Bm’den eğitim konusunda taktir yerine destek istediklerini belirtti. Hep birlikte olunursa daha güçlü bir nesil yetişeceğine değindi.

Bm Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson da yaptığı konuşmada Türkiye’nin Suriyeli çocuklara verdiği eğitimden övgü ile bahsetti.  Türkiye’nin Suriyeli çocukların geleceklerini kurduğundan bahseden Eliasson bunun tebrik edilmesi gerektiğine değindi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.