Nabi Avcı’dan Uyarı Geldi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı seçmeli dersler ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bakanlığa gelen şikayetler doğrultusunda öğretmen ve idarecilerin seçmeli dersler konusunda öğrencilere baskı yapıldığını belirtti. Sert açıklamalarda bulunan Bakan Öğretmen ve idarecileri uyardı.

Daha önce Mersin CHP Milletvekili’nin belirtmiş olduğu bu konu hakkında çalışmalar yapıldığı belirtildi. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı seçmeli derslerde yeterli kontenjan ve talep yok diye öğrenciler zorunlu olarak Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammet’in hayatı derslerine yönlendiriliyor. Öğrencilerin talepleri olmamasına rağmen seçmeli derslerin bazıları zorunlu olmuştur.

Nabi Avcı bu konuda kendilerine de şikayet geldiğini belirtti. Öğretmenlerin kendi fikir ve düşüncelerini öğrencilere empoze ederek seçimler yapmalarının kabul edilemez olduğunu belirtti. Bu konuda net konuşan Bakan böyle durumlarda velilerin kendilerine gelerek maruzatlarını belirtmeliler. Bu konunun takipçisi olacağım ve gerekli uyarılar yapılmıştır.

Milli eğitim bakanlığına gelen dilekçeler doğrultusunda idarecilerin gerekçe olarak kontenjan azlığı öğretmen yetersizliği gibi bahaneler ileri sürüldüğü biliniyor. Öğrencilerin beden eğitimi, resim, müzik gibi sosyal derslerden mahrum bırakılarak zorunlu olarak Dini eğitim derslerine yönlendiriliyor. Bu konuda veliler il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine giderek gerekçelerini sunmalılar. “Öğrenci şu dersi almak istiyor ancak kontenjan yetersizliği bahanesi ile sadece diğer seçmeli derslere  yönlendiriliyor.” gibi gerekçeli dilekçelerini sunmalıdırlar. Bu konuda hassasiyet gösteriyoruz Veliler gerçekten haklıysa gereken cezai işlemler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.