Nöbete Ek Ders Talebi Mecliste

Öğretmenlerimizi ilgilendiren ek ders talebi meclise girdi ve ayrıntıları haberimizde.

Bir süredir gündemde olan ek ders ücreti mecliste tartışılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler, haftalık 4 saat nöbet tutmaktalar. Bu nöbet için bir karşılık beklemekteler. Sizce bu onları en doğal hakkı değil mi? Manisa Milletvekili Erkan Akçay, bu konuyu meclise taşıdı. Akçay, en yetkili ağızdan cevap alabilmek için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ya bir soru önergesi iletti.

Normalde, Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmesine göre, haftalık mesai süresini dolduran ve aşan çalışmalar, fazla mesai olarak nitelendirilmektedir. Fakat bu mesai bile, belli bir statüye tabi tutularak, belli bir ücret karşılığında ödenebilmektedir. Öğretmenlerimizin asli olmayan fakat üzerlerine bir sorumluluk olarak verilen nöbet tutma olayının, şuan herhangi bir karşılığı yoktur. Bu durum yukarıda da belirttiğimiz gibi ne uluslar arası bir mevzuata uygun, nede hakkaniyete uygun bir tutumdur. Görünüşe göre Milli Eğitim Bakanlığının da bu konuda herhangi bir adımı yoktur. Öğretmenlerimiz bugünde haklarını alamamakta ve mağdur olmaya devam etmektedir.

Öğretmenlerimiz için haftalık tutulan nöbet karşılığında, haftalık 6 saatlik ek ders ücreti verilmesine dair dilekçe, Eğitim-Sen yetkilileri tarafından Milli Eğitim Bakanlığına iletilmiştir. Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde Araştırma görevlilerinin maaşlarında %35 lik bir iyileştirme gerçekleştirmiştir. Bu iyileştirme öğretmenlerimizin durağına da uğrayacak mı, hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.