İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ödev Yasağı ve Sorumluluk Bilinci

Öğretmenlere Verilen Ödev Verme Yasağı Öğrencilerdeki sorumluluk Bilincini Nasıl Etkiler?

Hayatta hepimizin sorumlulukları yok mudur? Yaşa, mesleğe,  karaktere bakmaksızın herkesin bir sorumluluğu vardır hayatta. Bu sorumluluk bizim ilerlememizi sağlar, hayat sürerken yaşımız nasıl artıyorsa yaşımızla doğru orantılı olarak sorumluluklarımız da artar. Öyle değil mi değerli okurlarım?  Öğrencilik hayatımızda biz ya da şu an öğrenci olan kişilerin de bileceği gibi yıllar boyunca birçok ödev yaptık. Öğretmenlerimizin verdiği ödevleri eksiksiz yapabilmek için çok çaba sarf ettik. Ödevler zamanında yetişsin diye çok zaman harcadık.

Özellikle uzun tatillerde, hafta sonlarında verilen ödevler bizi oldukça zorlardı. Tatil süresi uzadıkça ödev miktarı da artıyordu sanki.  Uzun tatil demişken sizlerle ilginç bir paylaşım yapmak istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı, kış tatili olarak da geçen yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmemesi konusunda il müdürlüklerine yazı göndermiş. Yaşanan bu ilginç olay herkesi şaşırtsa da, yazıda, öğrencilerin tatillerini verimli bir şekilde geçirmelerini, dinlenmiş bir şekilde yeni döneme sağlıklı ve tatilden zevk almış bir şekilde başlangıç yapabilmelerini ve ilgi alanlarına da zaman ayırabilmelerini sağlamak için sömestr tatilinde ödev verilmemesi istenmiş.

Oldukça ilginç bir istek olan bu isteğin bir diğer adı da öğretmenlere ödev yasağı aslında. Ödev verme yasağına maruz kalan öğretmenler de bu duruma oldukça şaşırmış olmalı. Öte yandan bu isteğe saygı duyuyorum çünkü çocuklar ödev yetiştirmek için tatillerinin birçok gününü harcıyorlar. Tatillerde su gibi akan zaman ödevlerle birleşince daha da hızlı akıyor. Bu yüzden bu durum nasıl sonuçlanır hepimiz izleyip görelim değerli okurlarım.

Murat ÇAKIR

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.