Öğrencilere Kıyafet Yardımı ve Ücretsiz Yemek için Kanun Teklifi Yapıldı

Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, öğrencilere ücretsiz yemek ile ayakkabı ve palto verilmesi için kanun teklifi hazırladı.

Günay’ın, TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklifi, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda değişiklik yapılmasını gerektiriyor. Buna göre, Bakanlığın verdiği ücretsiz ders kitapları dışındaki kitaplardan öğrenciler sınav sorumluluğu taşımayacak.

Bütün öğrencilere günde bir öğün sıcak yemek dağıtılacak. Devlet okullarında talep eden öğrencilere ders yılı başında bir çift ayakkabı ve palto verilecek.

Teklifin gerekçesinde, zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılmasının olumlu bir adım olduğu, ancak 12 yıllık zorunlu eğitimin bir çok aile için önemli bir maddi yük getirdiği belirtildi.

Eğitim kitaplarının ücretsiz dağıtılmasının önemli bir gelişme olduğu belirtilen gerekçede, “Bakanlığın ücretsiz dağıttığı kitapların dışında başka kitaplar aldırılmasının ve öğrencilere ek yükler getirilmesinin önüne geçilmelidir. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi ve sağlıklarını koruyacak asgari giyim olanaklarına sahip olmaları gerektiği belirtilen gerekçede, şunlar yer aldı:

“Her ders yılında ayakkabıları eskimiş, bazen terlikle okula gitmek zorunda kalabilen öğrencilerin fotoğrafları vicdanları kanatmaktadır. Sırtında paltosu olmadan okula gitmek zorunda kalan öğrenciler ise sayılamayacak kadar çoktur. O nedenle nasıl ki zorunlu askerlik hizmeti sırasında yükümlülerin bütün gereksinimi devlet tarafından karşılanmakta ise zorunlu eğitimde de öğrencilerin, ders saatlerinde bir öğün sıcak yemek ve sağlıklı giyim için gerekli ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanmalıdır.”

Taşıma Merkezli Okullardaki Durum

Sayın Bakan Günay, bu teklifi taşıma merkezli okul olmayanlar için vermiş olmalı çünkü taşıma merkezi olan okullarda normal eğitimde öğle yemeği ve öğrencilerin okula taşınması ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Ama bu taşıma merkezlerinin de bazı sıkıntıları vardır. Bu sıkıntı taşıma merkezi okulun taşındığı köydeki öğrencilerdir.

Taşıma merkezi olan okulun bulunduğu yerleşim yerinde bulunan öğrenciler hem taşıma hem de yemekten yararlanamamaktadırlar.

Halbuki her okul köy merkezinde bulunmuyor.

Sayın Günay’ın bu teklifi bu öğrenciler içinde iyi olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.