Öğrencilere Ödev Yoğunluğunu Talim Terbiye Belirleyecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın talimatı ile yarıyıl tatilinde öğrencilere ev ödevi verilmemişti.  Bu durum eğitim-öğretim döneminde de devam edecek.

Amaç Öğrencilerin Sosyalleşmesi

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin ödev yükünü azaltırken amaçlarının öğrencilerin daha sosyal olmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Öğrencilerin sınavlar dolayısıyla kafalarını ödevlerden kaldıramadığı bu dönemde MEB, öğrencilerin ödev yükünden kurtararak onların daha dışadönük olmalarını sağlamak istiyor.

Öğrenciler Ödevden Çok Spora ve Sosyal Faaliyete Yönlendirilecek

İkinci dönemde başlatılması planlanan uygulama ile tüm okullar öğrencilere fazla ödev verilmemesi konusunda uyarılacak. MEB, daha az ev ödeviyle öğrencilerin sanata ve spora, daha çok kitap okumaya teşvik edilmesini amaçlıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yarıyıl tatilinde öğrencilere ev ödevi verilmemesi konusunda da okullara kesin talimat vermişti.

Uygulama 2016-2017’de Resmileştirilecek

17 milyonu aşkın öğrenciyi ilgilendiren uygulama 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında daha da resmileştirilecek. Ödev yoğunluğu okul tarafından değil yine Bakanlık tarafından belirlenecek. Öğrencilere hangi konulardan ne kadar ödev verileceği, ödevin içeriği ve kazanımları her yılın başında Talim Terbiye Kurulu tarafından belirlenecek. Türkiye genelindeki her okul Kurul’un belirlediği çerçeve ve yoğunlukta öğrencilere ödev verecek.

Müfredat Bazı Derslerde Sadeleştirilecek

Öğrencileri ağır ders yükünden kurtarmak için bazı düzenlemeler yapan MEB, müfredatta da sadeleştirme çalıştırmalarına devam edecek. Daha önce matematik ve geometri müfredatındaki değişikliklerin ardından fizik, kimya ve biyolojide de sadeleştiririlecek. Öğrencilere sade ancak daha nitelikli bilgiler kazandırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.