Öğrencilerin İnternet Bağımlılığı İle İmtihanı

21.yüzyılda her şeyin ilerlemesi ile birlikte gelişen teknoloji tamamen evlerimize hatta evlerimizle kalmayıp hepimizin cebine bile girmiş bulunmakta. Bu ilerleyen zamanla birlikte her geçen yıl yeni bir teknolojik ürünle karşı karşıyayız. Teknolojinin ilerlemesi kullanmasını bilenler açısından iyi kullanımını bilmeyenler için ise kötü bir iştir.

Şöyle çok uzaklara değil bundan yaklaşık 10 yıl kadar geriye gidelim. O zamanlar bu kadar teknolojinin ilerlememiş olması ile birlikte evlerimizde sohbetler olmakta ve hemen hemen evin her üyesi her konudan haberdardı. Ya da evlerimize gelen misafirler olduğu zaman televizyon kapalı olur sohbet dayanılmaz keyifli devam ederdi. Şimdiler de ise artık evlerde eskisi kadar sohbet olmamakla birlikte herkes televizyonun önünde zamanını öldürmekle geçiriyor. Televizyon olmazsa vazgeçilmez olan bilgisayar başında saatlerce ya oyun oynanıyor ya da sitelerde gezinilebiliyor.

Bir evin içindeki tüm aile fertleri bu ilerleyen teknolojiden faydalanmaktadırlar. Büyük küçük demeden herkesin cebinde son derece gelişmiş özellikleri olan cep telefonları, yolda sokakta rahatlıkla oynayabilecekleri ipadler bulunmaktadır. Bizler küçüklere örnek olacak aile fertleri iken bizler bile çocuklarımızla zaman geçirmiyor, ellerimizdeki küçük aletlerin içerisinde kayboluyoruz. Bizleri gören küçüklerimiz de aynı şekilde devam ediyorlar. Küçüklerin ellerine verdiğiniz telefonlar, ipadler onları da zamanın oyunlarından aktivitelerinden alıkoyuyor. Eski zamanlarda sokaklarda oynanan oyunlardan bir haberdar olup internette online oyunların müptelası olan bir gençlik ürüyor. Ve bu gibi durumlardan en çok öğrenciler etkileniyor. Öğrencilerin ders çalışmasını engelleyen teknoloji her geçen gün ilerliyor.

Bırakın evlerde bu aletleri kullanmayı artık gizlice okullara da sokulabilen bu aletler öğrencilerin dersleri dinlemesini bile engellemiş durumda. İçler acısı bu durum ile karşı karşıya kalan aileler çocuklarına yasak koymadan her ilerleyen yaşta çocuklarının her istediğini de alarak onları bu yola sürüklemeye devam ediyorlar. Eğitimde verilen araştırma ödevlerini kitapların kokularını alarak değil, internetin bir köşesinde oyun oynayıp diğer köşesinde ise hızlıca hatta tam anlamıyla okumadan yapmaya devam ediyorlar. En başta da belirttiğim gibi ilerleyen teknolojinin faydalarından yararlanmakta bizim elimizde zararını görmekte bizim elimizde. Teknolojiyi kullanmayı bilmek çok önemli. Sizler de bunlara dikkat ederek çocuklarınıza örnek olmaya çalışınız.

Oğuzhan MERT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.