İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmen Maaşları Yeterli Mi?

Verilen Ücretler Öğretmenlerin Beklentilerini Karşılıyor mu?

Para hayatımızın olmazsa olmazıdır şüphesiz. Para öğesi olmadan yaşam sürmek imkansız hale geldi. Hepimizin ihtiyacı olan para kazanmak eylemi ise şanslı olanlarımızın sahip olduğu bir şey diyebilirim bu devirde. İş bulmak bu kadar zorlaşmışken iyi maaşlı bir işe sahip olmak gerçekten çok zor. Hal böyleyken maaş sahibi olan kişiler de kendilerini şanslı sayıyorlar ve işlerini yapmaya devam ediyorlar.

Maaşa sahip olan kişilerin çeşitli meslek grupları vardır. Örneğin emekli maaşları, memur maaşları, öğretmen maaşları, işçi maaşları gibi çeşitlenebilir örnekler. Peki bu maaşlar insanlara yeterli geliyor mu? Özellikle tartışma konusu olan öğretmen maaşları öğretmenlerimize yeterli geliyor mu? Her öğretmen için bu durum değişebiliyor elbette. Evli 3 çocuk sahibi bir öğretmen için bu durum farklıyken bekar bir öğretmen için değişkenlik gösterebilir. Fakat hayat şartları artık insanları zorlarken bir bekar öğretmen bile maaşla geçinmekte zorluk çekebilir. Oturulan evin kirası, elektrik, su, doğalgaz faturaları, mutfak ve evin ihtiyaçları derken masraflar günden güne artıyor. Hayat pahalılaşıyor, ekonomi çalkantılara uğruyor.

Öğretmen maaşlarının çok da yeterli olduğunu ve Öğretmenlerimiz öğrencilerine ellerinden geldiğince birçok çaba sarf ederken hak ettikleri maaşlar bu kadar düşük olmamalı diye düşünmekteyim. Elbette hizmet veren öğretmenlerin devlete kaç yıl hizmet verdiğine göre değişen maaşları göz önünde bulursak yine yetersiz olduğunu düşünüyorum. Maddi ve manevi emeklerinin karşılığının böyle rakamlar olmasını hak etmediklerini söyleybiliriz. Belki ileriki yıllarda bu durum değişir. Kim bilir?

Talip ARSLAN

Bir yorum

  1. Anonim Anonim 29 Şubat 2016

    YETERLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.