İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmenler Ne Yapar?

Yaşayabilmek, öğrenebilmek için öğreten ve eğitim veren insanlara ihtiyaç duyarız. Öğrencilerin başarı sırları sorulduğunda kitaplarını, internet sitelerini hatta ailelerinin eğitimine nasıl katkılar sağladığını anlatırlar. Öğretmenlerinden bahseden onlar sayesinde başarılı olduğunu söyleyen çok az öğrenci vardır. Bunu anlamak ne kadar zor değil mi? Tüm öğretim yılınız boyunca sadece derslerinizle değil, tüm sorunlarınızla, sıkıntılarınızla ilgilenirler.

öğretmen12346

Başarıyı Keşfeden Öğretmenler

Tüm başarılı öğrencilerin aslında bir şekilde öğretmenlerin onlara ulaşması sayesinde olduğunu unutmamalıyız. Örneğin; gideceğimiz yerleri bulabilmek için navigasyon araçlarına ihtiyaç duyarız. Öğretmenlerimizi de bu şekilde düşünmek gerekir. Bir yerlere gelebilmek, yaşamlarımızı devam ettirebilmek için bizlere yol gösterici olmuşlardır. Bu yüzden eğitim ve öğretimde öğretmenlerin yeri çok büyüktür.

Öğretmenlerin Yaşamlarımıza Sağladıkları Faydalar

Çocuk eğitiminde öğretmen nasıl düşünmesi gerektiğini, nerede durmaları gerektiğini öğretirler. Zamanla kızsalar da sadece yaşamları boyunca zorluk görmemeleri ve topluma faydalı insanlar olmaları için uğraşırlar. Pozitif enerjileri sayesinde başarının imkânsız olmadığını kanıtlamışlardır. Çünkü başarmak için kendimize inanan insanlara ihtiyaç duyarız. Gerçek hayatımızda da bu geçerlidir. Anne babalarımız bizlerden bazı zaman çok fazlasını beklemektedirler. Bu da kendimize olan güveni azaltır.

Öğretmenlerin Ailelerden Farkı

Fakat öğretmenlerimiz başarılı olacağımızın inancını ve güvenini bize verir. Bazen de hatalı olduğumuz yer de övgülerden çok kabullenmeyi öğretirler. Gelişmemiz için istikrarlı davranırlar. Kısacası hatamızı kabullendirir, başarımızı ise övgülerle dillendirirler. Bu yüzden biliriz ki hayatımızda bizi teşvik eden biri mutlaka vardır.

öğretmen meb öğrenci

Başarılı Öğretmenin Sırları Nelerdir?

Hayatta her şeyin başı sevmektir. Her insan yaptığı işi severse çok büyük işler başarılır. Öğretmenlerimiz, kıymetlilerimiz içinde aynısı geçerlidir. Mesleğini seven öğretmenler öğrencilerini de sever. Öğrencilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur. Nerde ve ne zaman risk alacaklarını bilirler. Teknoloji ile öğrenciyi bir araya getirir.

Öğretmenler İmkansızı İstemiyor

Kendilerine daima güvenirler ve asla yapamam diye düşünmezler. Aslında en güzel özellikleri de budur. Çünkü bizlere imkansızı asla öğretmezler. Hayatlarımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan, hayatımıza kılavuzluk eden öğretmenlerimizi unutmamalıyız. Mezun olsak dahi onları aramalı ve ziyaret etmeliyiz. Tüm başarımızı aslında kitaplardan çok onlara borçlu olduğumuzu kendimize sürekli hatırlatmalıyız.  Hayatlarımızda korkarak başarılı olamayacağımızı korkunun olduğu yerde başarının olmayacağını öğrettiler. Öğretmenlerin öğrencilerden beklentisi öncelikle iyi bir ahlak sahibi olmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.