Öğretmen Öğrenci İlişkileri

Son zamanlarda basın ve yayın organlarında eğitimcilerimizin öğrenciler ile senli benli arada hiç bir mesafe gözetmeksizin yaklaşımları sonucu ortaya çıkan vahim tablolar hepimizin pes demesine neden oldu.

Oysa öğretmen duracağı yeri bilmeli öğrenci ile seviyeli bir diyalog oluşturmak istiyorsa ona sarılarak yada omzuna el atarak vb davranışlarda bulunmak yerine saygı çerçevesi içinde mimikleriyle de pekala öğrencisine yardım edebilir.

Efendiler hepimiz öğrenci olduk gerektiğinde şakalaştık ama asla saygı çerçevesini aşmadık.

Şakalaşmalarımız sınıf içinde tüm arkadaşlarımızın yanında oldu.

Bizim için öğretmen o kadar kutsaldı ki Bırakın saygısızca bir davranışta bulunmayı, gördüğümüz yerde yakamızı bacamızı düzeltirdik.

Çünkü ; Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim camiasına ne kadar önem verdiğinin bilincinde olan öğretmenler ve öğrenciler idik.

Eğitimde yapılan yanlışlar sürekli müfredat değişmesi yeni yeni kararlar alınarak yap boz tahtasına dönen eğitim öğretimdeki yenileştirme kararları aslında ne eğitimciye bir şey kattı nede öğrencilere.

Her şey ortada bir eğitimci kendine emanet edilen öğrenciye istismarda bulunuyor ama cezalandırılmıyor.

Bir öğrenci öğretmenini darp ediyor okuldan hemen uzaklaştırılıyor.

İşin en enteresan yanı bir arkadaşımın kızı sınıf arkadaşı olan bir erkek öğrenci ile okulun bahçesinde oturulurken müdürün odasına çağırılıp ikaz ediliyor yetmiyor ailelere haber veriliyor.

Bre ey gafiller siz okulunuzda öğrencileri gözlemlerken bu çatı altında öğretmenlik yapan bir eğitimciye yakışmayan tavır ve davranışlarda bulunan kişileri odanıza çağırıp ikaz edin hatta mümkünse göz hapsine alın.

Aydın KARADENİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.