Öğretmen ve Memur Annelere Yarım Gün Müjdesi

Meclisin gündemindeki torba yasa birçok yenilikler getiriyor, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzası yer alan torba yasada çalışan anneler yarı zamanlı iş fırsatı doğuyor.

Kanuna göre memur olan anneler dolayısıyla bayan öğretmenlerde dahil olmak üzere analık izni bitiminde ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün süreyle çalışıp maaşını ise tam alacak.

Engelli çocuğu bulunanlar ise 12 ay olarak bu süreyi kullanabilecekler. Ayrıca kanundan 3 yaşına kadar olan kimsesiz çocukları evlat edinen ailelerde yararlanacak.

Kanun özel sektör çalışanı anneleri de kapsıyor, bu yasa kapsamında yarım zamanlı çalışma hakkı kullanan anneler süt izni kullanamayacaklar.

İşçi annelerin maaşının yarım günlük kısmını işveren öderken, geriye kalan kısmını ise devlet işsizlik fonundan ödeyecek.

Tanınan bir diğer hak ise annenin haftalık 45 saat olan çalışma süresini ikiye bölebilmesi, yani 3 gün çalışıp 3 gün izin yapabilecek.

Kanundan yararlanmak için gereken şartlar;

Son 3 yılda en az 600 gün primini yatmış olması,

Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması

Analık izninin bitiminden sonra 30 gün içinde kuruma başvuruda bulunması

Özel sektörde bu izin ücretinin devlet tarafından karşılanması sebebiyle korkulacak bir durum yok, devlet çalışan annenin hem primini hem de maaşını karşılayacak.

Kadın istihdamına katkıda bulunacağını düşündüğümüz gelişmeyi çok olumlu değerlendiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.