Öğretmene zam mı?

Bu aralar sosyal medyada ve internet sitelerinde sıkça dolaşan haber dizisi var; “Öğretmene 700tl zam”, “Bu öğretmenler 1000tl ek ders müjdesi” gibi ve daha fazlası. Bu haberler binlerce öğretmenin ilgisini çektiği gibi kamuoyunun da ilgisini çekmektedir.

Öğretmenler, bi umut, bu internet sitelerine akın etmekte ve haber içerisinde boş lafları dolaştığı ve haberin sonunda da ya görüş ilettik ya da verilmelidir gibi boş ve gerçek olmayan ifadelerle karşılaşmaktadır.

Diğer bir yandan kamuoyu ise öğretmenler hakkında yapılan bu zam, ek ders, ek maaş gibi haberi dikkate almakta içeriğini okuma zahmeti bile göstermeden kahvehane muhabbetlerinde öğretmene yapılan bu sahte zamları öğretmenlerden daha çok tartışmaktadır.

Böyle haberlerin amacı internet sitelerine kullanıcı çekmektir tamam ama??? Bu kadar da atılmaz be kardeşim.

Öğretmen olmasdık neyse ama biz işin içindeyiz öyle olmadığını biliyoruz.

İşin aslı şöyle;

700tl zam ya da ekders yok çünkü zaten 30 saat derse giren ve kulüp ve sınıf öğretmenliği olan bir branş öğretmeni haftada 20 saatten ayda 80 saat ek ders ücreti alır. Bir ek ders ücreti 9tl (Özel dersin saatinin en az 50TL oldoğu düşünülürse bu 9tl bayağı komik kalıyor) ayda 80 saat ders ile yaklaşık 720tl yapar. Ee hani buradaki 700tl lik zam.

Öğretmen dersine girerse alıyor bu parayı. Peki ya ders yoksa o zaman bundan mahrum kalıyor. Ya da sınıf öğretmeni ise en fazla 15 saat ek ders alıyor yine 700tl’ye ulaşamıyor.

Demek ki tüm öğretmenlere zam yok. Öğretmenler çalışarak dersine girerek çene patlatarak bu memlekete hayırlı evlatlar yetiştirmek için uğraşarak o 9tl’lik ek dersi hak ediyor.

Şimdi o zam haberlerine inanan kişilere soruyorum. Çocuğunuzu 1 saatliğine birine emanet etseniz sizden kaç para talep eder. Ya da 9tl istese siz o kişiye güvenip çocuğunuzu teslim eder misiniz?

İşte bunu hep yapıyorsunuz.Çocuklarınızı öğretmenlerine içiniz rahat olarak gönderiyorsunuz. Onlar da 9tl için değil içlerinden geldiği, vicdanlarının seslerini dinledikleri için bunu yapıyorlar.

Yoksa 9tl formalite.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.