Öğretmenler Günü

Öğretmenlerimiz, eğitim dünyasının vazgeçilmez başrol oyuncuları. Nice yıllar boyunca ülkemizde genellikle orta düzey bir yaşam karşılığında, insanları bilinçlendiren, yaşama hazırlayan ve bu doğrultuda da büyük gayretler sarf eden öğretmenler… Yılın en azından bir gününde huzura eriştirme çabası 1994 yılında UNESCO adı verilen ve neredeyse herkesin bildiği bir yardım kuruluşu tarafından ortaya atıldır. 5 Ekim tarihi itibari ile kutlanan bugün, öğretmenlerimizin kıymetinin idrak edilebilmesi ve onlara gereken özenin bir günlüğüne bile olsa gösterilmesi gayesini taşımaktadır. 5 Ekim tarihinde kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü, Dünya ülkelerinde kültürel ve tarihi özelliklerine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Bu bağlamda yapılan çalışmalar, birçok devlet tarafından kabul görmüş. Okul tarihlerinin yanı sıra, tarihi ve kültürel başlıklara da bağlı olarak değişik tarihlerde kutlanan Öğretmenler Günü, öğretmenlerimizin yıl içerisinde bir defaya mahsus olsa bile varlıklarının kıymetli olduğuna yönelik bir motivasyon niteliğinde. 12 Arap ülkesi, ortak bir şekilde 28 Şubat tarihinde bugünü kutlarken, ülkemizde 24 Kasım tarihinde kutlanmaktadır. Arap Emirlikleri, Bahreyn, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Umman, Ürdün, Tunus, Yemen gibi ülkelerde yukarıda belirttiğimiz üzere 28 Şubat tarihinde kutlanması, dini temellerin yanı sıra okul tarihlerinin etkisi ile de değişim göstermiştir. Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan ise 5 Ekim tarihinde bugünü kutlamayı doğru bulmuştur. Bunun yanında bazı ülkeler Öğretmenler Gününü tatil olarak geçirirler.

Türk eğitim sisteminin temelini atan Ulu Önder Atatürk, Başöğretmen sıfatı ile öğretmenlerin hak ettikleri değere muvaffak olabilmeleri için büyük emekler sarf etmiştir. Kendisi maaş konusu başta olmak üzere birçok parametrede öğretmenlerin imtiyazlı bir statüde olmasını savunmuştur. Bu bağlamda 100. Doğum yılı vesilesi ile 1981 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmen oluşunun yıl dönümlerinde Öğretmenler Günü kutlanacaktır. Bu kapsamda eğitim sistemimizin en fedakar, en kıymetli çalışanları statüsünde yer alan öğretmenlerimizin bahsi geçen bugün zarfında, hak ettikleri değeri görebilmesi adına kapsamlı bir çalışma yürütülmüştür. 26 Kasım 1992 Tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanarak resmiyete kavuşmuş bu gün, Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde kutlanır.

Bizlerde mebajans.net olarak siz değerli Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’ nü kutluyor sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılarla dolu bir Öğretmenlik diliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.