Öğretmenlerden MEB’e Dava

2016 Şubat ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılan özür atamalarının sonucunda 1.500 öğretmene tayin çıkmamış ve öğretmenler ailelerinden ayrı düşmek zorunda kalmıştı.  Milli Eğitim Bakanlığına birçok kez giderek mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen Özür grubu öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına il emri talep konusunda başvurmuştur.

Fakat her şeye rağmen MEB Özür grubu öğretmenlerine atama vermemiştir. Özür grubu öğretmenlere göre, İller arası olan bu sorun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan iller atamasıyla çözülecek. Sosyal medyada da baskılarından bir çözüm alamayan Özür grubu öğretmenleri; Anayasanın 41 maddesini baz alarak devletin ne olursa olsun aile birliğini korumasından yöne olduğunu bildiriyor.

Yapılan baskılardan sonuç alamayan Özür grubu öğretmenleri yılmayacaklarını belirtilerek, Anayasanın 41. Maddesinde olduğu gibi devletin aile bütünlüğünü korumak zorunda olduğuna dayanarak tek tek dava yoluna başvurmaya başlamışlardır. Şimdiye kadar Milli Eğitim Bakanlığına dava açan özür grubu öğretmenlerin sayısının yaklaşık olarak 100 ve 100 ün üzerinde olduğu belirtilmektedir.

Önümüzdeki aylarda MEB’e dava açacak olan öğretmenlerin sayısının katlanarak artacağı belirtilmektedir. Davalar sürerken Özür grubu öğretmenleri hem sendika hem de sosyal medya aracılığı ile yaptıkları baskıya devam edeceklerini açıkladılar.  Her an Milli Eğitim Bakanlığın verecek olduğu il emri özür grubu öğretmenleri tarafından dört gözle beklenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına açılan bu davaların çoğunun öğretmenler tarafından kazanılacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.