Öğretmenlere İlave Ücret – Kime Ne Kadar Verilecek ?

Endüstri ve Teknik meslek lisesinde görev alan öğretmenlere verilen ek tazminat tutarları belirlendi. Her branş için farklı tutarlar belirlenirken, bu konudaki detaylı bilgileri sizler için derledik.

Meslek liselerinde görev alan öğretmenlere verilecek olan ek tazminat tutarları belirlendi. Başta meslek derslerine giren öğretmenlere verilecek olan ek tazminatın 2015’teki ne kadar olacağı karara bağlandı. Ek tazminat tutarları, öğretmenlerin öğrenim durumlarına ve branşlarına göre belirleniyor. 4 yıl veya daha fazla yüksek öğrenim gören öğretmenlere %13.5 olarak uygulanan ek tazminat, 2 yıllık yüksek öğrenim görenler için %10 oranında uygulanıyor. Tabi bunlar genel oranlar, öğretmenlerin branşına göre bu oranlarda bazı değişiklikler olabiliyor.

Branşlara göre ek tazminat farkı uygulanıyor!

Kimya teknolojisi, inşaat teknolojisi ve harita tapu kadastro gibi branşlarda görev yapan öğretmenler için %10 ve %8 oranında uygulanıyor. Giyim üretim teknolojisi, bahçecilik ve el sanatları gibi branşlarda ise, %9 ve %6 olarak uygulanıyor. Ek ücretin hesaplaması yapılırken, en yüksek devlet memuru maaşı baz alınıyor. Ardından bu ücret belirlenen katsayı ve az önce söylediğimiz oranlarla çarpılarak ortaya alınacak olan ilave ücret çıkarılıyor. Ayrıca bu hesaplama sonucunda ortaya çıkan ücretten damga vergisi kesintisi uygulanıyor. Bu kesintinin dışında ise herhangi bir kesinti bulunmuyor.

İlave ücret nasıl hesaplanıyor ?

İlave ücret için %15’lik oran kullanılacak öğretmeni baz alırsak, 9500 x 0,079308 x %15 olarak hesaplama yapılıyor. Bu orandan ek ücret alacak olan öğretmene brüt 113 lira ödeme yapılıyor.

Son olarak, bu ek ücretleri alabilmek için belirlenen meslek liselerinde kadrolu öğretmen statüsünde bulunmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.