Öğretmenlere Şiddeti Şiddetle Kınıyoruz

Öğretmenler Şiddeti Bırakın, Saygısızlığı Bile Hak Etmez…

Şiddet kelimesini duyunca, okuyunca ve telaffuz edince aklınıza ne geliyor? Olumsuz fikirler, anılar, mutsuzluklar ve huzursuzluklar mı? Yoksa intikam, acı, hırs, cinayetler mi? Hangisi ya da hangileri? Hangi kelime aklınıza gelirse gelsin bu rahatsız edici kelime hep rahatsız edici kalacak diye düşünenlerdenim. Şiddet uygulamak, şiddet görmek, şiddetli geçimsizlik gibi terimler hep olumsuz kalacak kafamda.

Kimsenin kimseye şiddet uygulama hakkı yoktur. Ağacın dalından bir yaprak koparmak, sokakta yanına gelen kediye vurmak, eşine tokat atmak, sözlü şiddete maruz bırakmak gibi berbat şeyler yaşanıyor dünyamızda. Yaşanmaya devam edecek olması da beni kahrediyor. Gerçekten düşündüğümüzde çok fazla şiddet çeşidi var. Genel hatlarıyla ayrılan şiddet türleri; sözlü ve fiziksel şiddet. Sözlü şiddetin yaralarının kapanması çok güçken, fiziksel şiddetin yaraları daha kısada kapanıyor ve kabuk bağlıyor. Sözlü şiddete maruz kalan bir bayan içinde kopan fırtınaları sözlü şiddete başvuran kocasına hiçbir şey söyleyemiyor. Çünkü biliyor ki söylese, kızsa, bağırsa şiddeti artacak karşı tarafın.

Kimi zaman şiddet okullarda da yaşanıyor. Öğrencilere, öğretmenlere, personellere uygulanan şiddetler çok fazla. Bu şiddetin en başında ise sözlü şiddet geliyor, karşıdaki insanı strese sokan sözlü şiddet durumu çok yıkıcı ve yıpratıcı bir durum oluyor. Şiddete maruz kalan birçok öğretmenimiz var, tehditler alan, cinayetlere kurban giden birçok kahramanımız var. Bizlere eğitim veren, sonsuz saygı duymamız gereken kişilere şiddet uygulayış ne kadar doğru? Elbette tamamen yanlış, şiddetin her türlüsüne, öğretmenlerin yaşadığı şiddete, evlilikler içinde yaşanan şiddete, sokakta yaşanan şiddete karşıyım ve hep karşı çıkacağım.

Fırat YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.