İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmenlere Verilmeyen Haklar

Memurlara verilen birçok haklar kurumlar farklı olsa da tüm memurlar için aynı oluyor. Fakat bazı kurumlarda görev yapan memurlar ise bu haklardan tam olarak faydalanamıyor.  Bu haklardan faydalanamayan memurların arasında en çok dikkat çeken isimler ise öğretmenler olmaktadır.  Öğretmenler devlet memurlarının yararlandığı bazı haklardan yararlanamıyor. İşte öğretmenlerin yararlanamadıkları haklar;

Torba kadro

657 sayılı memurların kanunun 68/B kapsamına Torba kadro denmektedir. Memurlar bu kadro sayesinde bulundukları memurluk derecesini bazı avantajlar ile yükseltebilirler. Böylece hem maaşlarında hem de aldıkları ek ücretlerde artış olmaktadır. Fakat torba kadro yasasından ilk dört dereceli öğretmenler yararlanamamaktadır.

Yıllık izin

Devlet memurlarının hep çok izin yaptıklarını söyleriz. Peki ya memurların izin süreleri ne kadar? Hiç düşündünüz mü?

657 devlet memuru kanununa göre, çalışma süresi 1 yıl ile 10 yıl arası olan memurlar 20 gün, çalışma süresi 10 yıldan çok olan devlet memurlarının ise 30 gün tatil yapma hakları mevcuttur. Ancak öğretmenler, ara tatiller ve yaz tatili kullandıkları için ayrıca bir yıllık izin hakkına sahip değillerdir.

Mazeret izni

657 sayılı devlet memuru kanununda memurların hiçbir ödemesine ve sosyal haklarına dokunmadan mazeret izni kullanabilecekleri belirtilmiştir. Bu kanunda mazeret izni verilecek durumlar açıkça belirtilmiştir. Fakat belli bir mazereti olmayan memurların izin kullanabilmeleri amirlerinin inisiyatifine kalmıştır. Amir tarafından uygun görüldüğü taktirde memura aynı yıl içerisinde 10 gün mazeretsiz izin hakkı verilir. Bu haktan öğretmenlerde yararlanabilir. Memurlar aynı yıl içerisinde ikinci bir 10 gün daha kullanabilirler. Bu memurların yıllık izin sürelerinden düşürülür. Ancak öğretmenler bundan yararlanamaz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.