Okul Öncesi Eğitim Neden Zorunlu Olmalı?

Dünya üzerinde gelişmiş ülkelerde okul öncesi eğitime son derece önem veriliyor ve okullaşma oranı %100 e yaklaşıyor. Örneğin Hollanda’da okul öncesi okullaşma oranı %100. Yani ilkokula başlayan çocukların tamamı okul öncesi eğitim alıyor. Ülkemizde ise bu oran maalesef %43 oranında. Yani ilkokula başlayan çocukların çoğu okul öncesi eğitimden yararlanamadan ilkokula başlıyor.

Okul öncesi eğitimi bu kadar önemli kılan sebepleri kısaca açıklamak gerekirse; bu dönem gelişimin en kritik dönemidir. Çocuklar dış dünyayı ve kendisini okul öncesi dönemde (0-6 yaş) tanır. Bilişsel, motor beceriler, duygusal, sosyal yönden gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Böylesine önemli bir dönemde çocuklarımızın anne babasının insiyatifine bırakılması ne kadar doğrudur? Ne kadar anne-baba çocuk gelişimi konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahiptir? Evet, maalesef bu konuda durum pek iç açıcı değildir.

Aslına bakılırsa devlet okul öncesi kurumları destekliyor. Anaokulu veya kreş açmak isteyen bir yatırımcıya yadsınamaz destekleri var. Fakat bu da maalesef okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamıyor. Örneğin ben bir kreş açmak istesem gidip bir köyde açmam. Çünkü ne yeterli öğrenci bulabilirim, ne de bana para kazandıracak müşteri kitlesini… Köylerde ortalama gelir oranı bellidir ve çoğu aile çocuğunu özel okula gönderecek güçte değildir. Bu durumda olan büyük şehirlerde yaşayan çok sayıda vatandaşımızı da göz önünde bulundurursak, özel kurumları desteklemek okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğini pek de sağlamıyor. Aksine maddi durumu iyi olanlar çocuğunu gönderirken maddi durumu kötü olan vatandaşların çocukları mağdur oluyor.

Okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğini sağlamanın yolu okul öncesi eğitimin “zorunlu eğitim” kapsamına alınmasıdır. Zira fırsat eşitliği ilkesi eğitimin mihenk taşlarındandır. Toplumun eğitimli bir toplum olması için temelden eğitim verilmeli ve toplumun her kesimi aynı eğitim olanaklarından faydalanabilmelidir. Toplumumuzun sorunları eğitimle çözüme kavuşacaktır.

Eğitim tüm sorunları çözer; yeter ki kendisi sorunsuz olsun…

20 yorum

  1. Yüreğinize ve kaleminize sağlık hocam. Çok doğru noktalara değinmişsiniz. Okulöncesi eğitimi bizim ülkede sorunlu malesef ZORUNLU olması gerekirken…

  2. Okul öncesinin önemine dair söylenebilecek her şey en net şekilde… Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı.

  3. Okulöncesinin önemini hala anlatma ihtiyacı duymamız bile çok garip. Ülkemiz okulöncesi eğitime çoooooook geç kaldı:(

  4. emeklerinize sağlık hocam. okul öncesi zorunlu olmalı artık umarım en yakın zamanda Türkiyede okul öncesi eğitim zorun lu olur ve daha bilinçli daha sosyal çocuklar yetişir.

  5. okul öncesi zorunlu olsun ve geleceğin nesili sağlıklı bir şekilde büyüsün.. Türkiyte okul öncesi eğitimde çok çok geri.en yakın zamanda okul öncesi çağı çocuklarının okullaşma oranı yükseltilmeli

  6. okul öncesi zorunlu olmalı, artık çocuklarımız fırsat eşitliğinden yararlanmalı. bütün çocuklarımız eğitimin mihenk taşı olan okul öncesi eğitimden yararlanmalı.

  7. Okul öncesi eğitimin temelidir ve bu eğitimden herkes esıt yararlanmalıdır bunun için de zorunlu olması sart

  8. hocam çok güzel değinmişsiniz.devlet özel kreşler açarak farkın daha da artmasını sebep oluyor.oysa okul öncesi eğitim zorunlu olsa ve tüm minikler temel eğitimden eşit oranda faydalansa geleceğimiz daha aydınlık oluur..kaleminize sağlık..

  9. sizinde yazdığınız gibi Toplumumuzun sorunları eğitimle çözüme kavuşacaktır. eğitime ne kadar erken ve bilinçli başlanırsa o kadar güçlü bir gelecek olur bunun olabilmesi için okul öncesi şart

  10. HER ÇOCUK EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ GÖRMELİ.OKUL ÖNCESİ ZORUNLU OLCAK SÖZÜ VERİLDİ.SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYORUZ.ELİNİZE, KALEMİNİZE SAĞLIK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.