Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sesine Kulak Verin!

MebAjans.Net facebook sayfamıza okul öncesi öğretmenleri tarafından gönderilen mesajda okul öncesinin önemi, eski hali, dünyadaki durumu ve yapılması gerekenler anlatılmış. Sizlere, hiç bir değişiklik yapmadan gelen mesajı aynen yayınlıyoruz.

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Mesajı;

Okul öncesi eğitim yönetmeliği değiştirilip öğrenci sayısı sınırsız hale getirilerek okul öncesi öğretmen alımı azaltılmıştır.

Okul öncesi eğitim, zorunlu olmamasına rağmen okul öncesi eğitime önem veren velilerin servisle yakın köylerde bulunan anaokullarına çocuklarını göndermiş olmaları okul öncesi eğitimin öneminin anlaşılmış olduğunu göstermektedir.

Ülkemizde taşımalı eğitimle çocuklarını anaokuluna gönderen veliler bulunmakta bu da okul öncesi eğitime verilen önemin günden güne arttığını göstermektedir.

Okul öncesi eğitimin zorunlu olmaması ve okul öncesi zorunlu olunca veli yaş grubu küçük olduğu için taşımalı eğitime izin vermez denilip geçiştirilmesi üzücü bir durumdur.

5 buçuk yaşındaki bir çocuğu olan bir veli ilkokul zorunlu diye taşımalı eğitime karşı çıkmıyorsa okul öncesi eğitimde mi taşımalı eğitime karşı gelecek ?

Bu ülkede velilerin istekleri göz önünde bulundurulsaydı, eğitim çok ileri giderdi.

Okul öncesi eğitimin yeni eğitim sistemine ne zararı olacaktı ki okul öncesi eğitimin zorunluluk projesi durduruldu.

Asıl eğitimin yükünü hafifleten okulöncesi eğitimdir.

Okulöncesi eğitimle çocuklar ilkokula hazırlanıyor ve sağlam temeller atarak ilkokula başlıyor.

Maalesef ülkemiz okul öncesi eğitimde 197. sırada bulunmaktadır.

Aslında her köye ekonomik olacak prefabrik ev şeklinde küçük ana okulları yapılabilir.

Fiziki alt yapı yok deyip geçiliyor.

8 ay önce doğu-batı eşitlik projesi kapsamında anaokulu için bagış kampanyası yapılacaktı.

Ayrıca öğrenci sayısı az ise tek bir merkez köye taşımalı eğitim yapılabilir .

Genelde köyler arasında çok mesafe yok.

Bazı köylerde taşımalı eğitimle ana sınıfına giden öğrenciler bulunmaktadır.

5 yaşındaki bir çocuğu ilkokula veli taşımalı eğitime gönderdiyse, okul öncesi eğitim zorunlu olsa yine gönderir.

Masraf olur, veli göndermez mantığıyla bakmak yanlış olur.

O zaman masrafını devlet karşılasın.

2009 da başlayan okul öncesi eğitim zorunluluk projesi 2014’te tamamlanacaktı fakat 2012 de 3.yılında durdu.

40 bin mezun var sınava 34 bin kişi girdi.

Yazık umutlarımıza ve emeklerimize.

2018 yılındayız okul öncesi eğitim alanında hala bir gelişme yok.

2012 de bir gecede proje durdurularak umutsuzluğa sürüklenen okul öncesi öğretmenliği mezunlarını düşünmek gerekiyor artık.

Yeni eğitim sisteminin olumsuz tek etkisi bölümümüze olmuştur.

Okula başlama yaşının 60 aya çekilmesiyle öğrenci sayımız azaldı.

Okul öncesi eğitim yeni eğitim sisteminin gelmesiyle birden gereksiz görülüp zorunluluk projesinin durduruldu.

Okul öncesi eğitimin zorunluluk projesine güvenip bu bölümü okuyan okul öncesi öğretmen adayları mağduriyetinin giderilmesi için okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını bekliyorlar.

Sitemizde yer alan “Okul Öncesi Neden Zorunlu Olmalı? ” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

29 yorum

 1. okul öncesi eğitim 3 yıl öncesi nekadar önemliydise şimdide okadar önemli 4+4+4 okul öncesinin önünü kapatmamalı….

 2. Çocukluk dönemi sezon öncesi yapılan idmanlar gibidir.bu dönem ne kadar verimli gecerse, cocugunuz hayat ligindr sezonları basarı ile tamamlanir.
  #Okuloncesine5binAtama
  #okuloncesizorunluolsun

 3. Okul öncesi egitimi zorunlu olarak bu eğitimi alamayan ve alan çocuklar arasındaki eşitsizlik giderilmelidir. Okul oncesi bir lüks değil bir gerekliliktir.

 4. Okuloncesi zorunlu olsun biz bu bolumu kazandigimizda bu hak bize verildi o kadar yuksek puanlarla yazabilecegimiz onca bolum varken sirf bu yuzden tercihettik suan bakyrm hic br guvencemiz yok ozel desen uc kurus maasla iki yillliklari calistiriyolar o zaman bizi dusunmeyen insanlara soruyorum acik ogretim yillarca ogretmen mezun etti hemde benm yari puanimdanda az alan insanlari o zaman yigilma olacagini zorunlulugun kalkacagini hic mi dusunmediniz suan 33 bin mezun is bekliyo tebriklerrrrrr

 5. 4+4+4 le en çok mağdur olan branşız zamanında zorunlu olacak denildi bu kadar insan bu bölümü okudu sonra nedense birden rafa kalktı neymiş taşımalı sisteme uygun değilmiş yıl bundan bir kaç yıl önce çok mu uygundu ne değişti verilen sözler tutulsun bu kadar insanı ve ailesini mağdur etmeyin ataması yapılmayan öğretmen psilkolojik şiddete mağdur kalıyor,ataması yapılmayan öğretmen beş parasız,ataması yapılmayan öğretmen evlenemiyor.. #okulöncesizorunluolsun #okulöncesine5000atama

 6. Okul oncesi zorunlu olacak umitleriyle biz bu bölümü sectik ama verilen sözler tutulmadi. Okul oncesi egitimi hakettiği değeri görsün Okul oncesi Zorunlu olsunn…

 7. zorunlu olacağı söylenerek binlerce gence umut verildi bu bölümü okuduk sonuçta bizim yapmamız gereken işi mağdur oldukları gerekçesiyle (imamhatipli gençlerimize !!!) parsellediniz yazıklar olsun eğitim sisteminize de din anlayışınıza da zorunluluk falan kimsenin umurunda değil açın her bodrum katına bir adet sıbyan mektebi geçirin sınıf öğretmenlerini bu ve farklı bölümlere suç sizde değil size güvenen bizde

 8. Okulöncesi zorunlu olmalı. Tüm çocuklar faydalanmali. Atama bekleyen biz Öğretmenler atanmali. 50 ile atadilar daha önce şimdi 77 80 ile bekliyoruz atanmayi. Şubatta 5 bin atama bekliyoruz inşallah. Rabbim yardımcımız olsun.

 9. okulöncesi eğitim kesinlikle zorunlu olmalıdır. eğitimin ilk basamağı okulöncesidir bu yüzden temel sağlam olmalıdır.

 10. Okulöncesi eğitimin önemini köyde ve kentlerde yaşayan her ebeveyin anlamıştır. Bunu köyde ücretli öğretmenlik yapan bir ôğretmen olarak söylüyorum. Anasınıfımız 2 şubeydi ve köyün ihtiyacına cevap vermiyor. Bu sebeple okul bahçesine 4 sınıflık bir ek bina yapılması için müdürümüz kolları sıvadı. Bunları anlatıyorum çünkü artık bize hak ettiğimiz önemi ve değeri verin diye. Lütfn bize yüksek bi kontenjan verin. Okulöncesi zorunlu olsun.

 11. Olması gerekeni istiyoruz. Okul Öncesi temel egitimin ilk basamagidir. Yeni egitim sistemiyle yigilmalarimiz artti ve hak ettigimiz değeri göremez olduk. Öncelikle okul öncesinin zorunlu olmasini ve atamalarda gerekli kontenjanin verilmesini talep ediyoruz.

 12. Okuloncesi eğitim almak tum cocuklarin hakkidir zorunlu olmamasi kabul edilmez bu egitim ne kadar cok yararli yonu oldugu unutulamaz artik hak ettigi konuma gelmelidir

 13. Egitimin mihenk tasi okul oncesi kademesidir. Bunun bir an evvel anlasilmasini umit ediyoruz…

 14. Egitimin mihenk tasi okul oncesidir. Bunun bir an evvel anlasilmasini umit ediyoruz…

 15. Okulöncesi eğitimin temelidir. Zorunlu olması gereken en önemli eğitim basamağıdır. Ama ne yazık ki hala zorunlu değil ve bu durum bizi çok üzüyor. Okulöncesi eğitimi almamış bir çocuk hayata 1-0 başlıyor. Bu kadar önemli bir eğitim basamağı bir an önce zorunlu olmalıdır.

 16. Okulöncesi dönem çocuğun gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı dönem olmasina rağmen gereken degeri görmüyor herkesin farkinda olduğu bu gerçeğin bi an önce duzeltilmesi adına gerekli calismalarin biran once yapılması gerekiyor

 17. Okul öncesi öğretmenlerinin sesine kulak verilsin bu haksızlık son bulsun.Okul öncesi eğitim zorunlu olsun.#Şubatta5binatamaokulöncene

 18. Egitimin temeli okuloncesi zorunlu olsun. Bix okuloncesi ogretmenlerine degil kadrolu sinif ogretmenlerimize sorun okuloncesi egitim zorunlu olmali mi ? Olmaliysa neden olmali? Butun sinif ogretmenlerinin verecegi tek cevap kesinlikle okuloncesi egitim zorunlu olmali olacaktir.Ben bunu iddia ediyorum. Deneyip arastirmasi cok zor degil.

 19. Geleceğimiz olan çocukların eğitime en iyi başlamaları için okul öncesi eğitim kaçınılmaz olmuştur. Gelişimin %70 inin bu bu dönemde tamamlandığını düşünürsek verilecek okul öncesi eğitimin ne denli önemli olduğu anlaşılmış olacaktır. Türkiyede okul öncesi eğitimi alanların oranı oldukça düşüktür.Okul öncesi eğitimi zorunlu yaparak bu oranı istediğimiz hedeflere çekelim, geleceğimizi garanti altına alalım

 20. Okul öncesi eğitim zorunlu olmalı her okul öncesi çağındaki bütün çocuklarımız bu egitimden faydalanmali.

 21. Okul öncesi çok önemli lütfen bunun farkına varın… hem o küçük çocuklara hem de bize yazık ediyorsunuz.. önce okul öncesi!

 22. Okulöncesi öğretmenleri mağdur şubat atamasında iyi bir kontenjan verilmelidir okulöncesi eğitim her çocuğa eşit sunulmalidir

 23. okul oncesi hakettigi degeri gorsun cocuklarimiz ve ulkemiz hakettigi degeri gorsun istiyoruz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.