Okullara Sosyolog Teklifi

TBMM’ye 3000 bin Sosyolog, 500 Sosyal Çalışmacı ve 500 psikolog atanması yönünde kanun teklifi verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanlığı’nca verilen kanun teklifinde sunulan genel gerekçeye göre;

Çocuk Hakları Kültürü çerçevesinde Eğitim Politika ve Programları Geliştirmek amacının Eğitimde her türlü şiddetin önlenmesi hedefi altında 2016 yılında:” Şiddet eğilimleri ve şiddete karışma olasılıkları akranlarına göre daha fazla olan çocuk ve gençlerin aile yapıları incelendiğinde genellikle çok çocuklu göç eden ve göç geldiği yerde uyum problemi olan psikolojik hastalığa sahip bireyi olan aile içi geçimsizlik ve şiddet sorunu olan alkolün kötüye kullanıldığı ve madde kullanımı olan ve olumsuz sosyal çevre içinde yaşayan aileler olduğu tespit edilmiştir “ denildi.

Ek olarak “Bu tür ailelerden gelen risk altındaki çocukların tespit edilerek, aileleri ile çalışan bir okul sosyal hizmet biriminin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu servislerde sosyal çalışmacı rehber öğretmenler ve okul aile birlikleri ile koordineli olarak çalışması faydalı olacaktır.” denildi.

Böylece okul ile aileler arasında iş birliği sağlanarak özellikle şiddete meyilli çocukların tespit edilmesi ve bu çocukların psikolojik ve sosyal açılardan desteklenmesi hedefleniyor.

Saptanan sorunlu bireylerin sosyal servislerce tespitinin akabinde bu kişilerin sağlık kurumlarında tedavi altına alınması ya da eksik oldukları sosyal hizmetlerden yararlandırılmaları öngörülüyor.

Bu çalışmaların yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan 3000 Sosyolog, 500 Sosyal Çalışmacı ve 500 Psikolog için kadro açılması amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.