ÖSYM Sınavlarına Gidenlere Ücretsiz Ulaşım

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2012 yılında çıkan sınav binalarına giriş koşullarına yönelik yönetmeliğe göre sınava girecek adaylar sınav binalarının girişinde didik didik aranıyor. Ceplerindeki bozuk paralar, araba anahtarı gibi hiçbir maddeyi yanlarında sınava sokamıyorlar.

Hatta yanlarına kimse bir şey almasın diye sınavda kullanılacak kalem, silgi vb. kırtasiye ürünlerini ÖSYM kendi veriyor. Sınava girecek kişiler yanlarında sadece sınav giriş belgesi, kimlik kartı ve logosu kaldırılmış su şişesi sokabiliyorlar.

Bu durum bir çok öğrenciyi zor durumda bırakıyor ve TBMM’den CHP milletvekilleri bu durumu düzeltmek için bir kanun teklifinde bulundurlar.
CHP’den TBMM’ye Kanun Teklifi

CHP, sınav giriş belgesini gösteren öğrencilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması için kanun teklifi verdi. Milletvekilleri öğrencilerin yanlarında cüzdan gibi materyallerden yoksun sınava gittiklerini, toplu taşıma araçlarında sıkıntı çektiğini savunarak sınav giriş belgesi olan öğrencilere ayrıcalık tanınmasını istedi.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’in imzalarıyla TBMM’ye sunulan teklifle “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen sınavların yapıldığı günlerde sınava katılan adayların sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla” toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması hedefleniyor.

Teklifte 26 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de yürürlüğe giren adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına yönelik yönetmelik ile adayların;

“yanlarında her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile sınav binalarına girmesine izin verilmez.

Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır” ibaresi gerekçe gösterilerek adayların sınavların yapıldığı günlerde sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması istendi.

Sınava öğrencilerin tüm materyallerden yoksun olarak girdiği belirtilen teklifte, öğrencilerin sınav günü toplu taşıma araçlarında sıkıntı çektiği savunuldu.

Çoğu öğrencinin içinde kredi olan toplu taşıma kartlarını sınava girmeden önce atmak zorunda kaldığı dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.