Özel Eğitim Nedir?

Özel Eğitim Nedir?

Kimler özel eğitim alabilir?

Özel Eğitimin Önemi?

Özel eğitim sektörü, birçok insanın aktif olarak yararlandığı ve elzem nitelikte bir kamusal sektördür.

Alanında uzman ve deneyimli çalışanların, özel eğitim gerektiren bireylere karşı titiz ve özverili yaklaşımları neticesinde eğitime aktif dahil olması ile yürütülen özel eğitim kavramı, normal eğitimden tam olarak faydalanamayan insanlar için geliştirilmiş ve özelleştirilmiş bir eğitim modelidir.

Ülkemizde özel eğitim, engel gruplarının faydalanması amacı ile hizmet veren kamu kuruluşlarının yanı sıra normal eğitim sürecinin işlediği kamu kuruluşlarında, özel eğitim sınıflarında devam ettirilmektedir.

Özel eğitim kavramının, topluma entegrasyonu hızlandırma ve onların da bizlerden farkının olmadığını dile getirebilmek amacı ile özelleştirilmiş ve hayata geçirilmiş kaynaştırma politikası ile uygulanması konusunda birçok eğitimci ortak bir paydada buluşmayı başarmıştır.

Ülkemizde dünya standartlarının üzerinde sayılabilecek özel gereksinimli bireylerin varlığı, özel eğitim sektöründe ciddi bir çalışmayı da elzem bir ihtiyaç konumuna getirmiştir.

Görme, işitme, zihinsel engelli, kronik hastalıkları bulunan bireyler, uyum güçlüğü yaşayan insanların normal eğitim sürecine adapte olamaması da özel eğitimin zorunlu bir boyuta ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

Detaylı olarak irdelendiği takdirde özel eğitim kavramının multidisipliner bir çalışmayı gerektirdiği kaçınılmazdır.

Farklı branşlarda uzman bireylerin eğitime birebir ortak olması, sonucun daha da başarılı olmasına imkan tanımaktadır.

Rehabilitasyon süresince fizyoterapistler, pdr uzmanları ve konuşma terapistleri ortak bir platformda bireye hizmet vermektedir.

Onun hayata daha kolay adapte olabilmesi adına hem sosyal hem de fiziksel eğitiminde aktif rol üstlenen bu meslek grupları, özel eğitim kavramının ayrılmaz parçaları konumundadır.

Sınıf öğretmeni, özel eğitim öğretmeni de bu sürecin değişilmez mihenk taşlarından biri konumundadır.

Aynı zamanda tıpın çeşitli dallarında uzmanlaşmış hekimlerin de sürece aktif olarak dahil olması uyumu ve rehabilitasyon sürecini oldukça hızlandırmaktadır.

Bu zamana kadar bahsi geçen her bireyin, süreçte karşılıklı fikir alışverişi ile süreci en verimli şekilde yönetmesi başarının temel anahtarı konumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.