Özel Okulların Keyfi Fiyat Uygulamasına Son

Özel okullar bir sonraki dönem için kayıt almaya başladılar, keyfi fiyat uygulamasıyla velileri zor durumda bırakan okullara Milli Eğitim Bakanlığından sınırlama geldi.

Zaman zaman yüzde 30 – 35 lere varan fiyat uygulamalarıyla velileri zor durumda bırakan okulların ücret politikasına Milli Eğitim Bakanlığı sınırlama getirdi, 2015 2016 eğitim öğretim döneminde başlayan uygulamayla özel okullar fiyatlarını enflasyona göre belirleyebilecek. Ocak ve Mayıs aylarında 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı fiyatlarını açıklamak zorunda olan özel okullar enflasyona göre fiyatlarını en fazla yüzde 11,47 oranında artırabilecekler. Bu oranın üzerinde fiyat zammı yapan okulları velilerin şikayet etmesi yeterli olacak, Bakanlık konunun takibinde olacak ve yaptırım uygulanacak.

Enflasyon oranından yüksek olamayacak

MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre; artık özel okullar ara sınıflar için, enflasyonun üzerine (12 aylık enflasyona) en fazla 5 puan ekleyerek zam yapabiliyor. Bu da (Y.İ, ÜFE+TÜFE)/2 + 5 formülüne göre hesaplanıyor. TÜİK’in açıkladığı Aralık enflasyonu verilere göre, yüzde 11.47’yi ((7.67+5.28)/2 + 5) geçen oranda bir zam yapılamıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Konunun Takipçisi

Okullar, ücret artışlarını, 12 aylık enflasyona göre açıklamak zorunda. Bu durumda bir özel okulun yapacağı yıllık zam, açıkladığı aydan önceki 12 aylık enflasyona göre değişiklik gösteriyor. Şubat’ta yıllık fiyatını açıklayacak özel okulun maksimum zammı da Ocak’ta çıkacak enflasyona göre artacak ya da azalacak. Özel okullar zamlarını belirleyip, MEB’in Bilişim Sistemleri (MEBBİS) programına girecek. Sistem ile Bakanlık, bu zamları izliyor ve fahiş zamlara geçit vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.