İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samsun’daki Bu Okulda Ders Zili 11 Yıldır Çalmıyor

Günümüzde öğrencileri sınıflara bağlamak zor oluyor. Özellikle teknoloji çağında yaşadığımızı da düşünürsek öğrenciler sınıflara kapanıp kalmak istemiyorlar. Öğrencilerin ellerinde olsa sınıflara hiç girmeyecekler.

Bundan dolayı okullarda sürekli ziller çalar. Derse girerken öğrenciler için ayrı öğretmenler için ayrı. Herkes ders başlama bitiş saatini bildiği halde zilin çalmasını bekler. Hatta okul zili bir sektör haline gelmiştir. Bilgisayarlar için programlar ya da sadece belirlenen dakikalarda çalması için ayarlanan okul zilleri gibi sektör vardır.

Samsun’da İlkadım ilçesinde Samsun’un en ünlü caddesi olan Çiftlik caddesi üzerinde bulunan İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi okul zili kullanmıyor. Hem de 11 yıldır. 11 yıldır okulda zil sesi duyulmuyor.

Zil sesi olmadan öğrenciler ve öğretmenler derslerine girip çıkıyorlar. Okula yeni gelen öğrenciler de bu duruma hemen ayak uyduruyorlar.

Uygulamanın Amacı Ne?

Bu uygulamanın amacı öğrencilere zaman kontrolü ve sorumluluk konusunda bilinç aşılamak. 11 yıl önce okul iradesinin ve öğretmenlerin girişimiyle böyle bir uygulama hayata geçirilmiş. Kabul görmesiyle sürekli hale gelen uygulamada öğretmen ve öğrenciler, zil sesine gerek kalmadan saatlerini kontrol ederek ders yapıyor.

Öğrenciler bu sayede otokontrol mekanizmalarını kullanıyorlar.Okulda 2005 yılından beri bu uygulama yapılıyor. Okul müdürünün açıklamaları şu şekilde;

“Şimdiye  kadar bu programla ilgili hiçbir problem yaşamadık. Ders zamanımız da teneffüs süremizi de aşmıyoruz. Birçok okulda teneffüse çıkış ile öğrenci ve öğretmen için derse giriş zili çalıyor. Her bir zilde bir grubun hareket ettiği ortamla karşılaşıyorduk. Bunların hiçbirine gereksinim olmadığını uygulamamızla ispatlamış oluyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.