Şifre Hırsızları Bu Kez de MEBBİS’e Dadandı!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan son duyuruya göre, şifre hırsızları bu kez de MEBBİS’e dadandı. Kullanıcıların şifrelerini ele geçirmeye çalışan kötü niyetli kişiler konusunda alarma geçen MEB, kullanıcıları bu konuda uyardı.

Öğrenciler ve öğretmenler hakkında bilgilerin yer aldığı bilgi sistemine ait şifreleri ele geçirmek için farklı yollar deneyen şifre hırsızları, hesapları ele geçirerek yanlış işlem yapıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, MEBBİS sistemini kullananların şifrelerini kimse ile paylaşmamalarını, eğer paylaşıldıysa ya da mail gibi farklı yollardan iletildiyse, hesabın dondurulup savcılığı suç duyurusunda bulunulması gerektiği bildirildi. Sistemi kötüye kullanmak isteyen kişilerce şifreniz istendiyse ya da farklı bilgiler tarafınızdan talep edildiyse, direkt olarak hesabınızı dondurmanızı ve akabinde savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı talep eden MEB, bu konudaki önlemlerini de arttırdı. MEB, şifrelerini çok basit şekilde ayarlayan ve kolay bulunabilir şifreler kullanan kişilerin şifrelerini değiştirmesi için de talimat verdi.

Özellikle e-okul, e-yurt, e-yaygin ve e-posta servislerinin şifrelerini mail yoluyla talep eden kişilere şifrelerin kesinlikle verilmemesi gerektiği bildirildi. Bu konuda birçok okul ve kullanıcının hataya düşerek bilgileri gönderdiğini ve bundan sonra her ne sebeple olursa olsun gönderilmemesini istedi.

Eğer sizden de mail yoluyla şifreniz ve farklı bilgileriniz talep edildiyse, hemen talep eden kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.