Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı için sözlü mülakat yapılacağını açıklamıştı. Yapılan  bu açıklamadan sonra herkesin aklına torpil olasılığı gelmişti. Bakanlık torpil olmayacağını hatta bunu önlemek için sözlü sınavların her ilde değilde belirlenen 18 ilde yapılacağını açıklamıştı.

18 ilde komisyonlar kuruldu. Kurulan bu komisyonlar, öğretmen adayları tarafından seçilen illerde sözlü mülakatları gerçekleştirdiler. Sözlü mülakatlarla ilgili olarak sosyal medyada bir çok ses çıkmaya başladı. Kimi komisyonu şikayet etti, kimisi memnuniyetini belli etti. Sözlü mülakatlar sırasında büyük bir çoğunlukta eşitlik hissi uyanmış ve herkes içi rahat bir şekilde evine dönmüş ve sonuçları bekleye koyulmuştu.

Mülakatlara giderken adaylar ÖABT sınavına girenler ve dershane öğretmenleri hariç branş sıralamalarını öğrenmişlerdi. Sınavlara belirlenen kontenjanın 3 katı aday çağrıldığından sıralaması birinci sırada olan aday kendini çok şanslı hissediyordu.

Sonuçlar Açıklandı Torpil İddiaları Havada Uçuştu

Bakanlık tarafından yayımlanan atama takvimine göre 28 Eylül itibariyle sözlü mülakat sonuçları yayınlanacaktı Bakanlık akşam üzeri sonuçları yayınladı fakat bir kaç aday anca sonucuna bakabilmişti ki sistemden birden sonuçlar kaldırıldı ve 29 Eylül sabah saat 9’da açıklanacağı açıklaması yapıldı.

Bu arada sonuçlarına bakam şansına erişenlerde ise torpil hissi uyandı. Bunun sebebi de aynı branşta olduğu ve sıralamalarını bildikleri arkadaşları ve yakınlarının sözlü sınav sonuçları ile KPSS puanları arasında fark vardı. KPSS puanı iyi olup sözlü sınavı düşük olan adayda vardı bu durumun tam tersi olan yani KPSS’de aldığı puan ile 3 katı aday arasına zar zor giren fakat sözlü mülakattan aldığı puan ile ilk sıralara oturan adaylar da vardı.

Bakanlık Sayısal Verileri Yayımlamalı

Bakanlık torpil iddialarından kurtulmak istiyorsa 18 sınav merkezinin sayısal verilerini yayımlamalı. Katılan aday sayısı, KPSS sıralamaları, sözlü sınav sıralamaları branşları gibi bilgiler şeffaflık ilkesi hususunda paylaşılırsa hem torpil iddialarına yanıt verilmiş olur hem de adaylar olası bir ikinci atamada kendilerine sıra gelip gelmeyeceğini görebilirler.

Saat 9’da açıklanacak sonuçlar ve sonrası umarız hem öğretmen adayları hem de Bakanlık için iyi olur ve eğitim öğretim aksamadan ileriye doğru gideriz.

Aydın KARADENİZ

mcafee satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.