Stephen Hawking Hayatını Kaybetti

Ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Kendisinden geriye düşünceleri ve konuşmaları kaldı.

Albert Einstein’dan sonra gelmiş en büyük deha olarak kabul edilen Stephen Hawking kuantum fiziği, kara delik ve ölümsüzlük konularında yaptığı çalışmalar ile biliniyor. Stephen Hawking bir röportajında Ölümsüzlüğün mümkün olduğunu fakat şuanki dönemin şartlarında bunu gerçekleştirmenin olasılığının bulunmadığını belirtmişti.

ALS HASTALIĞI NEDİR?

Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS), omurilikte belli bir bölgenin harabiyeti ile başlayıp sinirleri ve kasları etkileyen ve zayıflamalarına sebep olan ilerleyici bir hastalık. Sebebi henüz bilinmeyen ALS’nin kesin bir tedavisi yok ancak hastanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik yöntemlerle yaşam süresi artabiliyor. Toplumda ALS hastalığı 2-3/100.000 oranında görülüyor

21 Yaşında ALS Tanısı Kondu

Stephen Hawking 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden bir hastalıktır bu.Fakat bu hastalık beyin işlemlerine herhangi bir olumsuz etkide bulunmamaktadır. Bu ALS tanısı Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. Ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor.

Bilimsel Çalışmalarına Devam Etti

21 Yaşında ALS tanısı konduktan sonra en fazla 3-4 yıl yaşayabileceği söylendi. Stephen Hawking hareket kabiliyeti ve sesi olmadan 76 yaşına kadar yaşadı. Bilimsel çalışmalarını ise yakınlarının yardımı tarafından devam ettirebildi. Öyle ki 12 Onur ödülü bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.