Suriyeli Öğretmenler ve Öğrenciler

Dünyada iyilikler olduğu gibi kötülükler de karanlık zamanlar da oluyor. Her zaman toz pembe bulutlarla çevrili olmayan dünyamızda mutlaka çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Gerek ülke olarak gerek şehir olarak gerekse kişisel olarak yaşıyoruz bu sorunları. Bildiğiniz gibi Suriye’de oldukça fazla sorun yaşanıyor. Ülkede yaşanan karanlık günler yüzünden göç etmeye zorlanan binlerce insan var. Komşu ülkemiz olan Suriye’den gelen birçok kişi ülkemizin şehirlerinde yaşamaya zorlanıyorlar. Burada hayat kurmaya çalışan Suriyeliler kimi şehirde zorlukla hayat sürerken bazı şanslı Suriyeli göçebeler ise yerleşik hayata alışabiliyor.

Örneğin Suriyeli öğretmenler var. Türkiye’de öğretmenlik yapma hakları tanınan Suriyeliler mesleklerini göç ettikleri ülkede gerçekleştirmeleri bence çok iyi bir imkan. Bu altın değerinde imkanı Türkiye Suriyelilere sunuyor. Öğretmenlik mesleğini icra eden Suriyeliler bu durumdan oldukça memnun olmalı. Gerçekten zorda kalan Suriyeliler için inanılmaz bir fırsat olduğuna inanıyorum ve bunu biliyorum. Öğrencilere olan ilgileri ve şefkatleri olan Suriyeli öğretmenler, göç etmek zorunda olmalarının zor psikolojisini mesleklerine devam ederek aştıklarını düşünüyorum. Umarım bu gerçekleşiyordur.

Halkımızdan bu durumu eleştiren kişiler de oluyor elbette. Ülkemizin öğretmenleri dururken neden Suriyeli öğretmenler? diye soruyorlar. Elbette farklı bakışlar olacaktır. Olumlu ve olumsuz eleştiriler hep olur. Örneğin Suriyeli öğrenciler de ülkemizde ders görüyor ve bu durum gerçekten çok mutlu edici. Öğrencilerin eğitimleri yarım kalmışken Türkiye’de eğitimlerine devam etmeleri beni oldukça mutlu ediyor. Umarım ülkemiz için ve Suriye için tüm her şey iyi olur, öğretmenler ve öğrenciler her zaman eğitimine devam eder. Ülkeler böylece kalkınırlar ve ilerlerler. Benim yegane dileğim budur sevgili okurlarım. Esenlikle kalın.

Oğuzhan MERT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.