İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Takviye Kurslar Rehberi

Takviye Kurslar ile İlgili Göze Çarpan Detaylar

Hafta içi 18.00’den önceki kurslar gündüz ek dersinin 2 katı olacak

– Öğretmen kursu hafta içi saat 18.00 den önce veriyorsa bir ders saati için; 2 katı ücreti gündüz tarifesi olarak ödenir. Öğretmen kursu hafta sonu ya da hafta içi saat 18.00 den sonra veriyorsa bir ders saati için; 2 katı ücreti gece tarifesi olarak ödenir.

Kurs verilen her ay için 0,5 ek hizmet puanı alınacak

– Öğretmen kurs verdiği her ay için ilaveten 0,5 hizmet puanı alır. Örneğin; bir öğretmen 1.dönem boyunca kurs versin. 3,5 ay sürecek olan bu kurs için ilaveten 2 hizmet puanı alır.

Kurumunda ihtiyaç fazlası olan öğretmen bir sonraki tercihinde kurs verecek

– Kurs tercihinde bulunan öğretmenlerin tercih ettikleri kurumlarda ihtiyaç yoksa kurum tarafından ihtiyaç fazlası olarak belirtilir. Böylece öğretmen bir sonraki tercih ettiği kurumun havuzuna düşer, tüm kurumlarda ihtiyaç fazlası gösterildiğinde de İlçe nin havuzuna düşer. Böylece ilçede ihtiyaç halinde kendi branşında başka bir okulda da görevlendirilebilir.

Öğrenciler tarafından seçilmeyen öğretmen kurs veremez

– Bir okulda aynı branşta birden fazla öğretmen varsa kursu hangi öğretmenin vereceğini öğrenciler belirler. Örneğin; bir okulda Matematik branşında 3 öğretmen olsun. Öğrencilerin tamamı A öğretmenini tercihlerinde seçip, B ve C öğretmenlerini hiç seçmemişse o kurs yöneticisi okuldaki Matematik kursunun tamamını A öğretmenine vermekle yükümlüdür.

– Öğretmenler kursta zorunlu olarak görevlendirilemezler.

Öğretmenler sadece 1 kurumda kurs verebilir

  • Sistemde şu anda kesinlik kazanmayan bir durumdur. Çünkü bir öğretmen okulunda 16 dersi var ve sadece 6 saat kurs açmışsa toplamda 22 saat ders yapar ve bu öğretmenin 18 saat daha kurs açma hakkı vardır. Başka bir kurumda da 6 saatlik kurs boşluğu olsa bile bu öğretmen ya 1. tercihine gidecek ya da diğer tercihine gidecek. Bu konu kesinlik kazanmamıştır. ihtiyaç fazlası gösterme işlemi geri alınamaz olarak yazmaktadır. bu da bir çok öğretmeni zor duruma sokmaktadır.

Öğretmen plan hazırlamayacaklar, MEB’in hazırladığı planları kullanacaklar

– Öğretmenler kurs planlarını MEB in web sitesindeki hazır matbu planları indirerek kullanacaktır, ayrı bir plan yapmayacaklardır.

Öğretmenler ders ve kurs dahil 40 saatten fazla ders alamazlar.

– Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dâhil toplam 40 saate kadar ders verebileceklerdir. Örneğin; Öğretmen okulda haftada 24 saat derse giriyorsa en fazla 16 saat kurs verebilir. Yani ikisinin toplamı 40 saati geçemez.

Ücretli Öğretmenler de kurs verebilir fakat 2 katı ücret alamaz

– Kurslarda ücretli öğretmenler de görev alabilir fakat ödenek yetersizliğinden 2 kat ücret uygulamasından faydalanamazlar.

Kurslardan verim alınamazsa ilçe komisyonu tarafından kapatılabilir

– Kurslar öğrencilerin devamsızlıkları, istenilen verimin alınamaması vb. nedenlerden ötürü kurs merkezi yöneticisinin görüşü alınarak İlçe Komisyonu tarafından kapatılıp yarıda kesilebilir.

Kurslar ister dönemlik istenirse yıllık olarak açılabilir

– Kurslar ya dönemlik ya yıllık(1.ve 2.dönem) ya da yaz kursu şeklinde açılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.