Taşımalı Eğitim, Eğitimi Nasıl Etkiler?

Taşımalı eğitim kavramı ilk kez 1996 yılında ortaya çıkmış ve zorunlu eğitime geçildikten sonra yaygınlık kazanmış bir uygulamadır. Küçük yerleşim yerlerinde oturan öğrenciler yeterli öğrencinin ve öğretmenin olmaması durumu, sınıf sayısının azlığı nedeniyle civar okullarda eğitimlerine devam etmeleri bu uygulamayı zorunlu kılmıştır. Belli bir mesafeyi toplu taşımalı olarak gidiyorlar ve gittikleri okuldan diğer öğrencilerden ayrımcılık gözetmeksizin eğitimlerine devam ediyorlar.

Öğrencilerin öğle yemekleri ve benzeri ihtiyaçları karşılanıyor. Tüm bunlara rağmen taşımalı eğitim bir çok kişi tarafından verimsiz, masrafcı ve aynı zamanda zorlu bir eğitim sistemi olarak değerlendiriliyor. Çünkü uzak yerleşim yerlerinden uzun yollar kat edip gelen çocukların yorgun olduklarını ve sınıfların kalabalıklaşmasıyla verimin düşeceğini iddia ediyorlar.

tarim-araclariyla-tasimali-egitim-4006081_o

Bunlar dışın da bu sistemle köylerin öğretmensiz bırakıldığını savunuyorlar. Öğretmen sadece çocukların eğitim öğretim hayatını şekillendirmekle kalmaz yaşadığı yerdeki topluma da hitap etmesinden dolayı bu durumda köydeki halkın öğretmen bilgisi ve ışığından mahrum kaldığı düşünülmekte ve bu durumun ülkedeki eğitim kalitesini düşürecek nitelikte olabileceği tartışılıyor.

Her ne kadar çocuklarımız için faydalı olsa da taşımalı eğitim bir yandan da çocukları psikolojik olarak yormakta ve daha agresif daha stresli olmalarına yol açıyor. Bunun üstesinden gelmek için çocuklarımızı karşımıza alıp bunu zorunluluğunu ve bizim için faydalarını anlatıp biraz olsun psikolojik yönden desteğimizi göstermemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.