Taşımalı Eğitime 1 Milyar 953 Milyon Lira Harcandı

Öğrencilerin eğitim alma hakkını korumak için ortaya çıkmış olan taşımalı eğitim sisteminde 2014-2015 eğitim yılında 1 milyon 400 bin 475 öğrenci bir başka okula taşındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), her köye okul yapmak yerine öğrenci sayısının az olan bölgedeki öğrencileri en yakın eğitim kurumuna taşıyarak eğitimde eşitliği sağlamaya çalıştı.

2010-2011 eğitim yılında 729 bin 529 öğrenciyi taşıyan Milli Eğitim Bakanlığı, eskiyen, kullanılacak durumda olmayan okulların da öğrencilerini en yakın eğitim merkezine taşımasıyla yıldan yıla taşınan öğrenci sayısında büyük bir artış oldu.

2013-2014 eğitim öğretim yılında 1 milyon 369 bin ve bir sonraki yıl 2014-2015 yılında ise bir önceki yıldan yaklaşık 31 binlik bir artışla  1 milyon 400 bin 475 öğrenciye ulaştı. En çok taşıma ilk ve orta okullarda olurken taşımalı eğitim sisteminden faydalanan engelli öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık 10 bin artışla 69 bin 954 öğrenciye yükseldi.

Araştırmalara Göre Taşımalı Eğitim Mesafesi Başarıyı Etkiliyor

Future Leaders Trust, İngiltere’de eğitim alanında araştırma ve çalışmalar yapan bir yardım kuruluşudur. Bu yardım kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre evi okula uzak olan öğrencinin başarısının yakın olan öğrenciye göre daha düşük olduğu ortaya çıktı.

3 yıl boyunca 1000’den fazla ortaöğretim okulunda araştırma yapan kurum, 14-16 yaş öğrencilerinin girdiği General Certificate of Education (GCSE) sınavı sonuçlarını öğrencilerin ev ve okul mesafelerini karşılaştırarak inceledi ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Okul ile ev mesafesi 1 kilometreden az olan öğrencilerin yüzde 48,8’i sınavdan iyi not aldı. Ev ile okul mesafesi 1 ile 2 kilometre arası olanların yüzde 41,7’si, aradaki mesafe 2-3 kilometre arasında olanların yüzde 37.5’i ve 3-4 kilometre mesafeye sahiplerin ise yüzde 36.5’inin GCSE sınavından iyi sonuçlara ulaştığı görüldü. Bu mesafenin yanında ekonomik durumun da başarıyı etkilediği Future Leaders Trust kuruluşu tarafından açıklandı.

Peki Ülkemizde Durum Nasıl?

İngiltere’de ölçüm yapılan mesafe 4 kilometrelik bir alanı kapsarken ülkemizde taşıma merkezi okullara taşınan öğrenciler ortalama 10 ile 30 kilometrelik bir mesafeden yapılmaktadır. Taşımalı olarak okula gelen öğrenciler merkezden gelen öğrencilere göre yollarda yaklaşık yarım saat ile 1 saat arası süre geçirmektedirler. Durum böyle olunca taşımalı okullar eğitim sistemimizin bir sorunu olmaktadır. TEOG ve YGS sınavlarında öğrencilerin başarı durumları ev ile okul mesafesi fazla olan öğrencilerin düşük olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.