TEOG 26 – 27 Kasım’da Yapılacak

TEOG Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerimizin en az yıpranma ile sınav periyodundan kurtulması ve bütün sene boyunca verilen emeğin tek sınava indirgenmemesi adına faaliyete geçirdiği TEOG sınavına dair takvimi yayınladı. MEB tarafından duyurulan kılavuz, ilk sınavların 26 ve 27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirileceğini belirtiyor. Sınavların her zaman olduğu üzere ortak olarak gerçekleştirileceği ve ikişer günlük bir süreçte gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Hangi Değişiklikler Var?

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı TEOG sınavlarında geçen seneye göre değişikliklerde gerçekleşti. Buna göre sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla öğrencilerin çapraz oturma planları sınav torbasından çıkacak ve öğrenciler bu tabloya göre oturacaklar. Sınav salonlarında görevli kişiler içinse yapılan bilgilendirme toplantılarında uyarı geldi. Geçen senelerde kopya tespit edilen sınavlar iptal edilirken asalon görevlileri hakkında bir işlem yapılmamıştı. Bu sene görevli olduğu sınav salonunda kopya tespit edilen salon görevlilerin de başı ağrıyacak gibi görünüyor.

Hangi Gün Hangi Dersler?

İlk dönem sınavlarının 26 ile 27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirileceği TEOG sınavı sabah saat 9 itibari ile başlayacak 12’de ise sonlanacak. İlk gün neticesinde Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavları gerçekleştirilirken, ikinci gün ise Fen ve Teknoloji, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavlarının yanı sıra Yabancı Dil sınavı gerçekleştirilecek. TEOG merkezi ortak sınav takvimi doğrultusunda ise sınavlar 29-30 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Velilerin birçoğunun bildiği, ancak hatırlatmakta fayda gördüğümüz TEOG başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır.

  • Ortaokul öğrencilerinin sınava girme şartları nezlinde 2014-2015 eğitim ve öğretim dönemi kapsamında örgün ortaokulların herhangi birinde 8’inci sınıfında öğretim görmek.
  • Açık Öğretim vasıtası ile Ortaokula devam eden öğrencilerin, örgün öğretim kapsamında devam eden yaş sınırını doldurmamak veya açık öğretim kapsamında 8’inci sınıfta eğitim görmek.
  • KKTC’de öğrenim hayatına devam eden öğrencilerin, Türkiye’ye denk bir okulda 8’inci sınıf sayılabilecek bir seviyede olmak.
  • Yurtdışında bakanlığımıza bağlı olmayan okullarda öğretim hayatında devam eden öğrencilerin Türkiye’ye denk okullarda 8’inci sınıf dengi bir sınıfta eğitim görmesi.
  • Yurt dışında bakanlığımıza bağlı okullarda 8’inci sınıfa denk bir sınıfta eğitime devam etmek ve yaş engelini aşmamak.

Sınavda görevli tüm meslektaşlarımıza görevlerinde, sınava girecek tüm 8. sınıf  öğrencilerimize de sınavlarında başarılar diliyoruz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.