TES Danışman Öğretmen Seçimlerini Eleştirdi

Türk Eğitim-Sen Genel Merkez yöneticileri ve yerel yöneticilerinde katılımıyla düzenlenen Uşak Türk Eğitim-Sen Şube istişare toplantısı yapıldı.

Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özer, istişare toplantısında yaptığı konuşmada;

Günümüzde Türk milletinin ve kamu çalışanlarının yaşadığı sorunlar, gerçekten hepimizin içini parçalıyor. Ankara’da yaşanan bombalı saldırı, hepimizi derinden sarstı. Sürekli değişen gündemi takip etmekte zorlanır olduk. Gündem değişimi bilinçli mi yapılıyor bilmiyorum ama, ortaya çıkan izlenimler bu yönde gözüküyor. Çözüm sürecinin terör örgütüne yaradığı da, açık bir şekilde ortadadır.  dedi.

turk_egitim_sen_genel_merkez_il_ve_ilce_yoneticileri_istisare_toplantisinda_bulustu_h5963

Sami Özdemir sözlerine; Neredeyse kamu bünyesinde çalışan tüm personel, artık birbirine kin dolu gözler ile bakmaya başladı. İş barışı ve ortamı bozulmuş durumdadır. Bunun en büyük sebebi, yandaş sendikalardır. Yandaş yapının devletin tüm kadrolarına girmesi, mesleki tecrübesi bulunmayan insanların hak etmedikleri yerlere gelmesine neden oldu. Yani iş ehline verilmiyor. Bizler sözde değil, gerçek anlamda özde sendikacılık yapıyoruz. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti, ezanımızı, dinimizi, dilimizi ve bayrağımızı savunuyoruz. Bu bizim ilk vazifemizdir.”  şeklinde devam etti.

İstişare toplantısında konuşma yapan  G.M ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar Şahindoğan ise;  Bugün ülkemizde gerçekten çok büyük sorunlar yaşanıyor. Genel sorunların dışında, eğitim sisteminde de köklü değişikliklere gidilmesi, ülke sorunlarına ekstra bir yük getirmiştir.  Danışman öğretmen seçme süreci yaşandı. Bu süreç tam anlamıyla akıl ve mantıktan uzak bir süreç olarak, eğitim tarihine geçmiştir. Bakanlığın el altından gönderdiği bir yazıyla, okul yönetimlerinden bile habersiz bir şekilde danışman öğretmenler seçildi. Bürokrasinin sağlıklı işlediği kurumlarda, böyle bir yazının el altından değilde, tüm personele tebliğ edilecek şekilde olması gerekiyordu. MEB adeta el altından danışman öğretmen seçimi yaptı. Direk olarak sağlıklı bir kritere dayandırılarak yapılmadı. Bu kul hakkıdır. Ve vicdanen, nede dinen kabul edilebilir bir durum söz konusu değildir. Yazıktır, günahtır, ayıptır. Süreç baştan sona yanlış işliyor. Adam kayırma devri devam ediyor. Ancak bu haksız sürecin yasal yollarla takipçisi olup, gereken her şeyi yapacağız. Bu konuda tüm üyelerimiz bize güvenebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.