This is ROTATION…

Yaşayan şehir efsanesi… Ha geldi ha gelecek derken…

Gerekli midir? Şüphesiz…

Zira inşaatla ders malzemesi kıtlığının arasında kalmış; ÖĞRETMEK dışında her işe koşulmuş;milli eğitim bürokrasisi ile baş başa bırakılmış bir köy öğretmeninin  ‘tebdil-i mekanda ferahlık vardır.’ düsturundan yola çıkılarak biraz olsun rahatlatılması; kafasındaki ‘Acaba tam teşekküllü bir okulda çalışabilecek miyim? ‘ kaygısının sonlandırılması şüphesiz ki eğitimin sağlıklı yürüyebilmesi açısından önemli konular arasındadır.

Meslektaşlarım bana epeyce kızabilirler. Ancak şunu belirtmem gerekir; bu sayede elindeki imkanları hoyratça kullanmaya alışkanlık haline getirmiş; bir eğitim-öğretim yılı içinde birincisini beğenmeyip en az iki tane yardımcı kitap seti aldırmayı matah gören ve bu sayede ‘Bu öğretmenler de çok oluyor artık.’ algısını halkımızın belleğine kazıyan sevgili meslektaşlarımızda bu mesleğin imkansızlıklar içerisinde bile yapılabileceğini anlayacaktır. Herkes kendini bilir… Benim sözüm meclisten dışarıdır… yokluktan gelen öğretmenimiz ise göreceksiniz naif istekleriyle ‘öğretmende çok oluyor’ algısını biraz tersine çevirebilecektir.

Rotasyon gerekli midir?

Evet… Bir an önce….

Tabi ki şunu da unutmamak gerekir;

‘Türkiye Cumhuriyeti üç tarafı denizlerle çevrili bir suistimaller ülkesidir.’

Yani mealen; rotasyon işini sendikaların veya sendikaların maşası haline gelmiş , koltuğunu korumayı namus belası zanneden vasıfsız bürokratlara bırakmak yepyeni süistimalleri ve doğal olarak yepyeni hayal kırıklıklarını peşinden getirecek; tam teşekküllü bir okulda çalışmak için gün sayan öğretmenimiz ‘lanet olsun keşke köyümde kalsaydım’ diyecektir.

Peki ya çözüm?

Çok basit…  İnsan hatasını asgari düzeye indirecek bir uygulama… il içi atama sistemini ötesinden berisinden birazcık kurcalayarak sanırım son derece adaletli sonuçlar alınabilir.

En azından bunu elinize yüzünüze bulaştırmadan becermeyi çalışanlarınıza borçlusunuz…

Emrah BİRCAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.