Türk Öğretmen Bilim Dünyasının Gündeminde

Ülkemizde dünya gündemine oturan ve kendini gösterme imkânı taşıyan bir sınıf öğretmenimiz var. Kendi çabalarıyla uzay mekiği roketi çalışmaları yapmaktaydı ve o çalışmasını ilerletti. Şebinkarahisar İstiklal İlkokul okulunda ilkokul öğretmenliği yapan Turkar, eşi benzer olmayan bu uzay mekiği roketi tasarımının patentini almış bulunmaktadır. Dünya tarihinde bu şekilde bir roketin varlığını ilk tasarlayan , ilkokulda bir sınıf öğretmenliği olması da ayrı bir özellik olarak tarihe altın harflerle yazılmaya hak kazanmıştır.

celalettin turkar

Celalettin Turkar bu buluşunu tanıtmak için önünde mükemmel fırsatlar bulunmaktadır. Türk Patent Enstitüsü’nün bir davet ile 3-6 Mart 2016 tarihlerinde 2016 Uluslar arası İstanbul Buluş Fuarında uzay mekiği roketinin tanıtımını yapma fırsatı elde etmiştir. Uzun yıllar sınıf öğretmenliği yapan Turkar, yaşamış olduğu deneyimler, tecrübeler sayesinde yaşadığı olaylardan esinlenerek normal sistemden farklı olarak değişik bir uzay mekiği roketi tasarlamıştır. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü(WİPO)’nün askeri alanlarında ve uzay çalışmalarında kullanılma imkânı sağlayacak olan roketin, diğer roket türlerinden farklı bir yere bir sisteme sahip olduğu için dikkatleri üzerine çekmiştir.

Avusturya Patent Bürosu’nun verdiği raporla dünyada bu şekilde uzay mekiği roketi taslağının olmadığı kanıtlanarak, Türkiye’de incelemeli patent alma hakkı kazanmış olmaktadır. Bu şekilde hak kazanan Celalettin Turkar, TÜBİTAK tarafından bir ulusal patent alma hakkına da sahip olmuştur. Sınıf öğretmeni olarak ülkemizde bu ödülü kazanan ilk öğretmen olarak da ülkemizi sevindirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.