Türkiye’deki Engelli Öğrenciler İçin “İstihdam Haritası” Çıkarıldı

Türkiye’deki Engelli Öğrenciler İçin “İstihdam Haritası” Çıkarıldı

Türkiye’de eğitim gören engelli öğrenciler amacıyla, yedi coğrafi bölgenin ihtiyacı olan istihdam alanları, kimya, el sanatları, motorlu araçlar, matbaa, tekstil, ahşap, sanayi, iç ve dış mekan tasarımları gibi alanlardan oluşan yirmi iki başlıktan oluşan bir rapor hazırlandı.

Bütçeden İki Milyon TL Ayrılacak

Engelli çocukların eğitim gördükleri atölyelerin yukarıda bahsettiğimiz 22 alana göre düzenlenmesi amacıyla bütçeden iki milyon liranın ayrılmasına karar verildi.

Raporun hazırlanmasında ve istihdam haritasının çıkarılmasındaki amaç engelli öğrencilerin eğitimlerini kaliteli bir şekilde aldıktan sonra hayatlarını güzel ve rahat bir biçimde devam ettirebilmeleri ve toplumla kaynaşmalarını sağlamak.

Aynı zamanda özel eğitim öğrencilerinin eğitim gördükleri merkezlerin geliştirilmesi, donanım ve materyal bakımından daha iyi bir duruma getirilmesi  amaçlanmıştır.

Geçen yıl başlanan projede okul müdürlerinin yanı sıra öğretmenler ve meslek kuruluşları da görev aldı.

Öğrencilerin eğitimlerinden sonra iş bulma safhasında işverenlerin öğrencilerde aradıkları özelliklerde olabilmeleri için okul müdürleri, öğretmenler ve meslek kuruluşlarının katılımıyla bir istihdam planı oluşturuldu. Bu hususta okullarda bulunan atölyelerin amaca ulaşmada yeterli olup olmadığının analizi yapıldı.

Türkiye’nin bütün illerinde yapılan bu çalışmalar ile atölye bulunmayan okullar ile geliştirilmesi gereken atölyelerin raporu oluşturuldu.

2015 yılında Turkcell, 45 okula 45 atölye yapılması amacıyla bir projeye imza atmıştı. Bu projede 5 atölye tamamlanırken 40 projenin çalışmalarına devam ediliyor.

2016 yılının sonuna kadar yüz atölye daha yapılması hedefleniyor. Bu atölyelerin tahmini olarak maliyeti ise iki milyon Türk Lirası olarak belirlendi.

Bir yorum

  1. Şahane bir proje.umarım hayata geçirilir.askıda bir proje olmaktan çok kullanılan ve yararlı olunabilir bir proje olur inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.