Türkiye’nin İlk Nanomotor’u Üretildi

Süleyman Demirel Üniversite’sindeki 10 kişilik bir ekip, TÜBİTAK desteğiyle geliştirdikleri proje çerçevesinde nanomotor üretti.

10 kişilik bir ekibin çalıştığı projede nanomotor geliştirmeye yönelik olarak Biyosensör amaçlı Nanomotorlar Projesi geliştirildi. TÜBİTAK tarafından beğenilen proje desteğe layık görüldü. SDÜ’lü ekip bir yıl süren çalışmalarının ardından nanomotor üretmeyi başardı.

2

Projenin yürütücüsü olan SDÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Öksüz nanomotorlar hakkında bilgi verdi. Nanomotorların bir saç telinin 200’de biri büyüklüğünde olduğunu söyleyen öksüz, bu motorların enerjilerini içinde bulunduğu sıvıdan aldıklarını belirtti. Parçacıkların içine ve dışına kaplama yaptıklarını anlatan Öksüz, bulundukları ortamdaki sıvı veya gazla kendi kendilerine hareket etmeleri sonucu motor olarak adlandırıldıklarını söyledi.

Nanomotorlar tıp, çevre analizi ve tarım gibi alanlarda sıkça kullanılıyor. Gelecekteki önemi hızla artan nanoteknoloji ürünleri üzerine çalışılması gerektiğini belirten Öksüz bu yeniliklerin tıp alanındaki öneminden de bahsetti. Yaptığı açıklamada insan vücudundaki nanomotorların dışarıdan kontrol imkanıyla birlikte çeşitli tedavi yöntemlerinin denenebileceğini belirtti. Küçük hastalıkların tespiti ve tedavisinde oldukça önemli bir rol oynayan nanomotorlar dışarıdan istediğimiz gibi yönlendirilebilmekte. Bu sayede teşhis ve tedavi amaçlı kullanılabilecekler.

sdü_nanomotor_mebajans

Kendi projelerini anlatan öksüz, bu teknolojiyi meme kanserinin teşhisinde kullanmak istediklerini anlattı. Bu süreci ilk olarak hayvanlar üzerinde deneyeceklerini belirten Öksüz, ardından insanda kullanacaklarını söyledi.

SDÜ Rektör Yardımcısı Mehmet Saltan, üniversitelerinin teknolojinin gelişmesine yönelik olarak büyük adımlar attıklarını belirterek bundan sonra Dünyada söz sahibi olmak istediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.