İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne zaman Başlayacak?

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne zaman Başlayacak?

Öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı veya öğretmenin izin rapor ve geçici görevlendirme gibi değişik nedenlerle ders görevlerini yerine getiremediği durumlarda eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesi için ücretli öğretmen görevlendirilmektedir.

Her dönem başında okullar öğretmen ihtiyaçlarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de bu ihtiyaç karşısında öğretmenlik yapmak isteyen kişilere bir sözleşme karşılığı görev verir.

Ücretli Öğretmen olarak görevlendirilebilmek için şu şartlar aranmaktadır;

  • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu Haklarından mahrum bulunmamak,
  • En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Adli sicili temiz olmak,
  • Sağlık yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir hali olmamak,
  • Erkek adaylar için askerliğini yapmış, erteletmiş veya muaf olmak, bakaya kalmamak,
  • Lisans veya Ön lisans mezunu olmak sadece Usta Öğretici olunduğu taktirde bir istisna söz konusudur,
  • Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına veya programlarına denkliği yapılmış olmak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmamak,
  • Emekli olan tüm branş ve sınıf öğretmenleri ders ücreti karşılığı öğretmenlik  (Ücretli Öğretmenlik) müracaatında bulunabilirler.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular “Ücretli Öğretmenlik Başvuru Formu” adı verilen bir formun doldurulması ve doldurulan bu formla birlikte, formda belirtilen “Gerekli Evraklar” ın ilgili Milli Eğitim Müdürlüklerine teslimi yoluyla yapılır. Burada şu detayıda belirteyim; Başvurular çoğunlukla İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından alınır. Yani başvuruları İlçe MEM’ler açar. İl bazında başvuru kabul eden Milli Eğitim Müdürlüğü sayısı oldukça azdır. Bundan dolayı başvurularda öncelikle ikametgâhınızın bulunduğu ilçeye müracaat etmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca, son yıllarda bilişim alt yapısının gelişmesi ve internetin tüm ülkeye yayılmasından dolayı bazı müdürlükler başvuruları internet ortamından (Online olarak) kabul edebilmektedirler. Bu Müdürlüklerin bazıları başvuruları internetten alıp kişi öğretmenliğe kabul edilirse diğer evrakları isterler, bazıları ise hem internetten başvuru alır hem de başvurusu süresi içerisinde evrakların kendilerine teslim edilmesini ister. Bu müdürlüklere göre değişen bir uygulamadır. Bu yüzden başvuru yaptığınız müdürlüğün çevrimiçi başvuru sayfasında bu konularla ilgili bir bilgi bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol edin.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda belirtildiği üzere, başvuruların İl ve İlçe Müdürlüklerine bizzat yada müdürlüğün Online Başvuru sayfasına  internetten yapılması gerekmektedir. Başvurularla müdürlüklerin İnsan Kaynakları veya Atama Bölümleri ilgilenir.

Başvuru yaparken öncelikle İkametgahınızın bulunduğu İlçeye başvuru yapınız! Birçok müdürlük (özellikeistanbul’da) bu işin maaşının düşük olmasından dolayı başka ilçelerden başvuran kişilerin mesafeye bağlı olarak ulaşım masraflarının çok olacağını, ulaşımda kaybedilen zamanın görevlendirilen kişiyi aldığı ücret nazarında mutsuz edeceğini düşünür ve o kişilere görev verdiği takdirde işi çok uzun soluklu yapamayacağına, eğitim döneminin sonuna kadar devam ettiremeyeceğine inanır. Bu yüzden başka ilçelerden yapılan başvurulara genellikle zorunlu hallerde ilgi gösterirler. Böyle bir hava hissettiğinizde bu işi gerçekten de istiyorsanız görevlendirmeyi yapan kişileri ikna etmeniz gerekebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.