YÖK Diploma Denklik İşlemleri de E-Devlet üzerinden yapılabilecek

Yurtdışından alınan diplomaların denklik işlemleri E-Devlet sistemi üzerinde alındı. Bunu YÖK Başkanı Saraç yaptığı tanıtım toplantısında duyurdu. Buradaki amacın hem maliyeti azaltmak hem de süreci hızlandırmak olduğunu belirtti. YÖK denklik işlemleri hakkında bilgilendirmek amacıyla 3 dilde açıklayıcı bilgiler verildiğini belirten Saraç, bu dillerin İngilizce, Arapça ve Türkçe olduğunu söyledi.

2017 yılında 14 bin denklik başvurusu yapıldı

Açıklamalarına devam eden Saraç, 2017 yılında 14 bini bulan denklik işlemi başvurusu yapıldığını ve başvuru yapanların mağdur olmaması için azami çaba sarf ettiklerini bu durumu düzeltmek ve işlemleri daha hızlandırmak için e-devlet sistemine geçtiklerini ifade etti.

E-Devlet şifresi olmayan yabancılar için ayrı sistem açıldı

Türk vatandaşları e-devlet şifreleri ile sisteme girerek denklik başvurularını yapabileceklerdir. Bundan sonra elden başvurular kabul edilmeyecektir. Yabancı uyruklu kişiler için e-devlet şifreleri olmadığından dolayı ayrı bir başvuru portalı oluşturulmuştur. Yabancılar da aynı şekilde elden başvuru yapmayıp kendilerine açılmış sistemi kullanmalıdırlar. Online başvurunun bir avantajı da başvuru yapan kişilerin denklik işlemlerinin her aşamalarını sistem üzerinden kolaylıkla görebilecek olmalarıdır.

Denklik işlemlerinde en büyük sıkıntının teyit istenen ülkeden ve üniversiteden kaynaklandığını belirten Saraç, bazı ülkelerin alt yapısı uygun değil ve bazıları da savaş halinde olduklarından teyidini istediğimiz diplomanın bize geri dönüşünün geç olması süre uzatan en büyük etmendir. Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği içerisinde bu durumun aşılacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.