Yurt Dışında Üniversite Eğitimine Ağır Şartlar

YÖK’ün açıklamasına göre artık yurt dışına her elini kolunu sallayan okumak için gidemeyecek. Özellikle son yıllarda ülkemizden yurt dışına bir öğrenci akını var. Üstelik okunan bölümler tıp eczacılık ve mühendislik fakülteleri olunca ve bu öğrencilerin ÖSYM sınavlarından başarı elde edemedikleri de göz önüne alınınca bu konuda gelen şikayetleri YÖK mercek altına aldı.

Bilindiği gibi bazı yurt dışı üniversiteler öğrenci kabulü için sınav şartı aramıyor ama para şartı arıyor. Bu durumda yeteneği olmayan ama parası olanlar da doktor mühendis veya eczacı olabiliyor. Tabi ki yurt dışına eğitim almaya giden çok yetenekli öğrencilerin varlığı inkar edilemez. Ama büyük bir çoğunluk parası olan ama ÖSYM sınavlarında başarı elde edememiş olanlar oluşturuyor.

Birçok yurt dışı üniversite programlarında devam zorunluluğu da yok. Sadece sınava giren öğrencilerin sınav soruların bir şekilde çözerek sınıf geçmeleri de muhtemel.

Yüksek Öğretim Genel Kurulu 12 Şubat 2015 tarihinde bir karar aldı.

Karar şöyle:

“Ortaöğrenimini Türkiye’de tamamlayan ve eğitime başladığı yıl CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 500 üniversite içerisine giren üniversiteler dışında kalan yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyen ilgililerin, mezuniyet sonrası denklik işlemlerinde ön koşul olarak; 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren, eğitime başlayacakları yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş olmalarına, Tıp doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ise ilk 150 bin içinde yer almalarına, ÖSYS Kılavuzunda yer alan tıp ve hukuk dışındaki diğer alanlarda en az, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almalarına, ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları gerektiğine, karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.