Zorunlu Hizmet ve İl Dışı Tercih Yapanların Dikkat Etmeleri Gereken Durumlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 Haziran ayı içerisinde il içi tayinleri tamamladı. Şu anda gözler il dışı atamalara çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda atamaların büyük çoğunluğunu doğuya yapmaktadır. Doğuda görev yapan öğretmenler özür durumları yoksa memleketlerine ya da batıya gitmeleri için tek yol il dışı atamalardır.

İl Dışı Atamalarda Dikkat Edilecek Hususlar

Zorunlu Hizmetini Tamamlamayanlar;

İlk atamalarının yapıldığı ilde 3 yılını dolduran öğretmenler il dışı tayin isteme hakkına sahip oluyorlar fakat Milli eğitim Bakanlığının yaptığı düzenleme ile iller çeşitli zorunlu hizmet bölgelerine ayrıldı. Bu hizmet bölgelerinde yapılacak zorunlu hizmet yılları da farklı farklı belirledi.

Öğretmenler il dışı tercihte bulunurlarken eğer zorunlu hizmetini tamamlamamışlarsa sadece şu anda görev yaptığı zorunlu hizmet bölgesinin eş değer olduğu yerleri isteyebiliyor. Örneğin; büyükşehir sınırları içerinde olan 7. hizmet bölgesinde zorunlu hizmetini yerine getiren öğretmen bulunduğu yerde 7 yıl zorunlu hizmet yapmak zorunda fakat 3 yılı dolunca il dışı tayin hakkı doğuyor. Bu yüzden bu öğretmen tayin isterken yine zorunlu hizmet bölgesi olan bir yeri seçmeli ki kalan zorunlu hizmetini tamamlayabilsin.

30 Eylül 2016 Tarihi İtibariyle Zorunlu Hizmetini Tamamlayacak Olanlar;

Yukarıda zorunlu hizmetini tamamlamamış olanlar hakkında bilgi vermiştik. Şimdi de 30 Eylül 2016 tarihi itibariyle zorunlu hizmetini tamamlayacakların yapacağı işlemlerden bahsedeceğiz.

Zorunlu hizmetini 30 Eylül 2016 tarihi itibariyle tamamlayacak olanlar tercih sayfası açıldığında tercih işlemleri için giriş yaptıklarında “Beyana Dayalı Bilgiler” bölümünde “30 Eylül 2016 tarihi itibariyle zorunlu çalışma yükümlülüğüm tamamlanacaktır.” bölümünü işaretlemek zorundalardır.

Peki Bu Bölümü İşaretlememizin Amacı Nedir?

Bu bölümü işaretlememizin amacı yukarıda belirttiğimiz gibi zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamayanlara sadece bulundukları zorunlu hizmet bölgesine eş değer yerler açılacakken siz buraya işaret koyarsanız tüm hizmet bölgeleri hatta zorunlu hizmet bölgesinde olmayan okullar bile açılacaktır.

Yanlış Beyanda Bulunmak Tercihleri Geçersiz Kılar

30 Eylül 2016 itibariyle zorunlu çalışma yükümlülüğünden kurtulmayacak adaylar bu beyanda bulunurlarsa sistem tarafında tercihleri reddedilecektir. Bu yüzden zorunlu hizmetinizin ne zaman biteceğini iyi hesaplamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.